Активисти кои шпионирале за САД осудени на затворски казни во Иран

Двајца активисти, од кои едниот има и британско и американско државјанство, добија по 10 години затвор и наредено им е да ги вратат парите што наводно ги добиле од американската Влада за своите услуги.

Иран осуди осум активисти за заштита на животната средина, меѓу кои и Иранец, кој има британско и американско државјанство, на затворски казни од четири до 10 години под обвинение дека шпионирале за САД и дејствувале против иранската национална безбедност.

Според портпаролот на правосудството Големхосеин Есмаили, Апелацискиот суд донел конечна пресуда.

Двајца активисти, од кои едниот има и британско и американско државјанство, добија по 10 години затвор и наредено им е да ги вратат парите што наводно ги добиле од американската Влада за своите услуги.

Други двајца активисти се осудени на осум години затвор поради наводна соработка со непријателската Влада на САД.

Тројца активисти се осудени на шест години затвор, а само еден доби четири години.

Прочитајте и...  Ќе има казни доколку угостителите покрај укажувањета продолжат да не ги почитуваат протоколите

Сите активисти се уапсени на почетокот од 2018 година.

Деветтиот активист кој исто така беше уапсен, а имаше иранско и канадско државјанство почина во притвор под сомнителни околности во февруари 2018 година.

Прочитај повеќе

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат

СДСМ: Чулев со невистини се обидува да ја вознемирува јавноста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Слободен печат

Трамп на нацијата ѝ се обрати преку Твитер: Постигнат е тажен рекорд од 100.000 починати

Слободен печат

По вртоглавиот пад оваа година, германската економија догодина ја очекува скок од 10 проценти

Слободен печат

На 2 јуни се отвораат баровите и кафулињата во Франција

Слободен печат

Старица (81) со торбичка на врат во Белград продавала хероин, избегна притвор поради староста

Слободен печат

„Тојота“ поради коронавирусот речиси ја преполови продажбата во месец април

Слободен печат