Актерот на најсрамниот потег во историјата на НБА моли да го пуштат од затвор

Поранешниот кошаркар на Лос Анџелес лејкерс и на Бостон селтикс, ги моли американските власти да го пуштат од затвор бидејќи се плаши дека во него ќе почине од коронавирус.

Вашингтон отслушува шестгодишна затворска казна бидејќи преку хуманитарна организација украде милион долари кои беа наменети за гладните деца во Африка кои се позитивни на ХИВ.

Тој во писмо упатено до американските власти тврди дека и изложен на висок ризик поради „експремно високото ниво“ на зараза и честиот број на смртни случаи меѓу затворениците во казнениот систем во САД.

Вашингтон смета дека требало да биде преместен во затвор со средно ниво на обезбедување, но се плашел дека преселбата ќе значела голема веројатно тој да се зарази со ковид-19. Сега бара да биде пуштен во домашен притвор.

Кермит Вашингтон е познат како кошаркарот кој го направи најсрамниот потег во историјата на НБА лигата, кога на 9. декември 1977 година со еден удар го нокаутира Руди Томјанович.