Ако сакате сенка на бугарските плажи ќе треба да платите од 25 до 50 евра!

Фото: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Во низа наредби на в.д. министерот за туризам Илин Димитров, издадени минатата недела, се утврдени цени од 10, 25, па дури и 50 евра за изнајмување чадор на бугарските плажи и уште повеќе за лежалка.

Тоа се гледа од документите со кои министерот ги утврдува победниците на последните конкурси за закуп на морски плажи. Издавањето на налозите започна на почетокот на неделата. Министерот во вторникот издаде наредба со која се утврдува победникот на конкурсот за 5-годишен закуп на плажата Иканталака во Добрич.

Ова се максимално дозволените цени, а закупецот може да одлучи да работи со пониски. Цената на чадорот и лежалката се одредува со формула и зависи од киријата што компанијата ќе и ја плати на државата, објави „24Часа.бг“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот