Ако не добиеме датум во јуни, мислам дека ќе имаме избори во октомври, вели Села

Ако Македонија не добие датум за почеток на преговорите за членство во Европската Унија (ЕУ) во јуни, тогаш Владата ќе го загуби кредибилитетот и многу веројатно е дека ќе има избори во октомври, изјави Зијадин Села, лидерот на Алијансата за Албанците, во вечерашното гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.

„Евроинтеграциите се дел од агендите на сите политички партии, но владеачката е таа која треба да ги реализира. Доколку во јуни не добиеме датум за почеток на преговори, тогаш оваа Влада целосно ќе го загуби кредибилитетот“, рече тој.

Видео на денот