Ако користите некои од овие лекови, не излегувајте на сонце!

Дали знаевте дека лековите и сончањето не се најдобра комбинација? Ако земате одредени лекови, би требало да го избегнувате изложувањето на сончева светлина и на високи температури. Некои креми против акни, антибиотици и антидепресиви во комбинација со сончевите зраци можат да доведат до разни несакани ефекти.

Поради тоа е многу важно внимателно да ги прочитате предупредувањата што се наоѓаат на упатствата на секој лек што го пиете, како и на кремите и на другите препарати што ги користите.

Одредени супстанции што можат да се најдат во нивниот состав ја прават вашата кожа фотосензитивна, т.е. почувствителна на светлина. Од една страна, тоа може да предизвика фотоалергија – алергиска реакција на кожата, која може да се појави и до неколку денови по изложување на сонце. Од друга страна, може да настане фототоксичност, иритација на кожата во рок од неколку часови. За да се спречи тоа, бидете внимателни!

Прочитајте и...  Девојката на Луис Хамилтон, бујната Викторија се соблече скроз гола! (ФОТО)

Со кои лекови мора да внимавате ако престојувате на сонце:

Антибиотици

Антибиотиците можат да предизвикаат фотосензитивност и фототоксична реакција, што значи дека ќе ги влошат изгорениците од сонцето.

Креми против акни и козметика против стареење

Препаратите што содржат ретинол и салицилна киселина може да доведат до исушување на кожата, па таа станува многу почувствителна на сонцето. Тоа значи дека ќе изгорите многу побрзо од вообичаеното. Задолжително ставете на лице многу висок заштитен фактор пред да го напуштите домот.

Лекови против алергија

Некои орални антихистаминици може да влијаат врз намалено лачење на потта. Со оглед на тоа дека со потењето телото се разладува и ги исфрла токсичните материи, ова може да претставува проблем при високите температури. Ако телото не може да се разлади, се јавува топлотна исцрпеност, па дури и топлотен удар.

Прочитајте и...  Годините не и можат ништо, таа буквално плени: Дамата со најголема насмевка и харизма во Холивуд! (ВИДЕО)

Антидепресиви

Овие лекови можат да го блокираат сигналот што го праќа мозокот дека вашето тело се прегрева. Тие, исто така, можат да го намалат потењето, што доведува до потешко разладување на организмот.

Антивоспалителни лекови

Секогаш кога земате некој од овие лекови, задолжително на кожата нанесете крем за сончање. Лекарите исто така препорачуваат и ако е можно, изложувањето на сонце да го сведете на минимум.

Витамини и препарати на растителна база

Многу витамини и билни препарати што можете да ги купите без рецепт имаат фототоксични ефекти. Затоа мора да бидете внимателни.

Креми за локална примена

Изложеноста на сонце може да го зголеми и ефектот на лековите што се апсорбираат директно преку кожата. Кога ќе добиете изгореници од сонцето, крвните садови на површината на кожата се шират и ова може да доведе до поголема апсорпција на лекот.

Прочитајте и...  За шест години проживеа како за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Дознал дека сопругата го изневерува со помош на Гугл мапс

Слободен печат

Дејвид Бекам со децата на одмор во Грција, Викторија не е со нив

Слободен печат

7 најдобри астро комбинации за брак: Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

Слободен печат

Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Слободен печат

За шест години проживеа како за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

В.Т.

Што се случува тука? Српската пејачка Милица Павловиќ го прослави роденденот, гушкајќи и бакнувајќи го Аца Лукас! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Повеќе не живеат во Лос Анџелес – Меган и Хари повторно се преселија во нова вила до уште попознати соседи

Слободен печат

Копија на мама: Манекенката Катарина Ивановска објави фотографија од својата ќерка Кира! (ФОТО)

Васко Спасоски