-9 C
Скопје

Ако добие отказ во Интер, Конте се враќа во Премиер лигата

Италијанскиот тим денеска ќе ги претстави извештајот за минатата сезона и почетокот на новата како и големите загуби, што иронично претставува добра вест за тренерот Антонио Конте.

Како што стојат работите во таборот на „нероаѕурите“, Антонио Конте е сигурен на клупата, барем уште некое време иако Интер само чудо може да го спаси и да го остави во Лигата на шампионите.

Токму Конте е најлошиот тренер во историјата на клубот кога станува збор за натпреварите во Лигата на шампионите, но засега нема да биде отпуштен.

Денеска, Интер ќе има годишно собрание на акционерите на кое ќе биде усвоен извештајот за минатата сезона и загубите кои изнесуваат 100 милиони евра. Иронично, загубите се добра вест за Конте бидејќи клубот не смее да си дозволи да му врачи отказ и да го донесе Масимилијано Алегри. На платниот список на Интер до идното лето се наоѓа и Лучано Спалети кој ја предводеше екипата пред Конте кој пак има загарантирана плата од 12 милиони евра годишно. Токму поради големата плата, Конте е сигурен на клупата на Интер.

Прочитајте и...  Македонија ги дозна ривалите во главната фаза на Мундијалот

Тренерот по поразот од Реал Мадрид во Лигата на шампионите, во соблекувалната им рекол на своите играчи дека поразот е болен и тежок, но дека мора да ги кренат главите бидејќи сезоната не е завршена и мораат да се борат за титулата во Серија А како и да напават нешто во Лигата на Европа доколку завршат на третото место во групата.
„За погреб е рано“, на бизарен начин ја опиша состојбата околу Конте весникот „Кориере дело Спорт“.

Доколку Конте добие отказ во текот на сезоната, тој идната година би можел експресно да се врати во Премиер лигата. Англиските медиуми тврдат дека Конте е еден од главните кандидати за клупата на Манчестер јунајтед доколку Оле Гунар Солскјер биде сменет.

Прочитајте и...  Скендеровски го објави списокот за квалификациските мечеви со БиХ и Романија

Причината за вметнувањето на името на Конте меѓу кандидатите е бидејќи во управата на Јунајтед постои отпор кон Маурицио Покетино и дел од челниците сметаат дека на тимот му е потребна цврста рака како таа на Италијанецот.

Поврзани вести

ВИДЕО: Златан Ибрахимовиќ, човек за кого нема граници!

Слободен печат

Митревски: Да продолжиме во ваков ритам и на наредните три мечеви!

Слободен печат

Евролига: „Кралевите“ на колена, фантастичната Црвена звезда го освои Мадрид!

Слободен печат

Единствени без бодови, ја стартуваме главната фаза против Словенија!

Слободен печат

Николов е новиот „волк“, Македонецот ќе игра за Лече

Слободен печат

Брестовац: Бековите беа навистина добри, во вториот дел ја подобривме одбраната!

Слободен печат

Остави Коментар