Акар: Турција и САД да ги надминат несогласувањата за авионите Ф-35

Турција очекува дека ќе бидат надминати несогласувањата со САД за борбените авиони Ф-35, изјави денеска турскиот министер за одбрана Хулуси Акар.

Тој додаде дека Анкара „останува во центарот на НАТО” и покрај критиките на сојузниците поради нејзиниот упад во Сирија.

Пентагон во јули ја исклучи Турција од својата програма за развој на авионите Ф-35 бидејќи Анкара одби да го стопира купувањето на рускиот ракетен систем С-400.

Акар изрази надеж дека ќе бидат привремени американските санкции, воведени поради турската офанзива врз курдските Единици за заштита на народот во североисточна Сирија.

Турција покрена офанзива во североисточниот дел на Сирија на 9 октомври со цел да ги потисне курдските борци од својата граница по повлекувањето на американските војници од таа област.

Прочитајте и...  „Инклузива" ги следи изборите со свои набљудувачи- забелешки за можностите за гласање на лица со попреченост

Русија и Турција вчера постигнаа договор за поделба на контролата над северната граница на Сирија и за извршување  на заеднички патроли.

Прочитај повеќе

Нови 94 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа осум лица

Слободен печат

Фејсбук соочен со одлуката на Европскиот суд за правда, ќе ги разгледува последиците

Слободен печат

„Сименс“ најави: Околу 140 илјади работници ќе работат од дома

Слободен печат

Спасовски: ДИК е должна да излезе на пресконференција и да ги соопшти конечните резултати

Слободен печат

Апасиев: Левица е оштетена за околу 10 илјади гласа, украдени ни се тројца пратеници

Слободен печат

Борисов: Владата мора да опстане поради борбата против Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хоџа: Го удвоивме бројот на мандати, во Собрание ќе имаме четири пратеници

Слободен печат

Технолошки гигант планира да инвестира 10 милијарди долари во Индија

Слободен печат

Грк со секира масакрирал три лица во даночна служба во Козани

МИА Агенција

Поради голем пожар во близина на Атина, евакуирани населби и детски камп

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Пресконференција на претседателот на Владата Оливер Спасовски

Слободен печат

Во Гостивар се запали возило со изборен материјал

Слободен печат