Акар: Анкара го поддржува Баку

Турција денеска побара Ерменија веднаш да ги прекине непријателствата со Азербејџан, кои „ќе го фрлат целиот регион во оган”.

Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, истакна дека најголемата пречка за мирот и стабилноста на Кавказ е непријателскиот став на Ерменија. Акар додаде дека оваа земја мора веднаш да го запре непријателството кон Азербејџан, што „ќе го фрли регионот во оган”. Тој ја осуди Ерменија за, како што рече, провокациите кон Азербејџан.

Британските медиуми пренесуваат дека турскиот министер бил дециден дека Анкара „со сигурност” ќе го поддржи Баку во спорот.

Владата на Ерменија и претседателот на непризнатата република Нагорно Карабах денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација на населението поради ескалацијата на конфликтот во регионот.

Прочитајте и...  Дополнителните рестрикции против ковид-19 на стендбај во Собрание

Министерството за одбрана на Азербејџан издаде соопштение во кое јави за интензивни судири за важни позиции во Нагорно Карабах по целата линија на фронтот.

Поврзани вести

Административни згради како цел: Спречен терористички напад во Москва

Слободен печат

Бибер: Ако има блокада од земја членка за Северна Македонија ова ќе биде силен удар за процесот на ЕУ интеграција

Слободен печат

Заев, Димитров и Османи во разговор со Сасоли: С. Македонија е подготвена да стане следната успешна приказна на проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Борел со охрабрување до Заев: Продолжете со исполнување на ЕУ реформите

Слободен печат

ВИДЕО: Интервју на Тито Петковски за бугарската „ТВ Европа“

Љубиша Николовски

Продолжија истражувањата на неолитска населба кај селото Костурино

МИА Агенција

Остави Коментар