Ајфеловата кула затворена поради штрајкот во Франција

Ајфеловата кула поради безбедносни причини денес ќе остани затворена за публиката, одлучи претпријатието кое е задолжено за нејзината експлоатација, јави дописникот на МИА.

Ајфеловата кула е затворена, поради штрајковите против пензиската реформа, со оглед дека дел од персоналот учествува во социјалното движење, објави претпријатието што работи со Ајфеловата кула (СЕТЕ).

Присутните вработени не се „доволно бројни за да се отвори споменикот во безбедносни и оптимални услови за прием на публиката”, на твитер профилот на Ајфеловата кула, при што е нагласено дека плоштадот под кулата сепак е достапен бесплатно.

Во коминикето не се прецизира дали споменикот ќе биде затворен и во петок, ако се знае дека мобилизацијата против пензиската реформа ќе продолжи.

Прочитајте и...  Се откажуваат екскурзиите во странство за учениците од Грција

Уште едно друго популарно место за туристите од целиот свет, Версајската палата советува да се „одложат посетите” четврток и петок, бидејќи работењето о на замокот ќе биде нарушено.

Напосетениот музеј во светот, Лувр вчера очекуваше да биде отворен но не и сите сали, слично како и Музејот Орсеј, кој очекува отворен „неизвесен” четврток.

Прочитај повеќе

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција

Падна хеликоптер во Русија, се верува дека има загинати

Слободен печат