Ајатолахот Хамнеи помилува неколку десетици илјади затворени Иранци во неодамнешните протести

Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, помилува „десетици илјади“ затвореници, вклучително и многумина уапсени на неодамнешните антивладини протести поради обвиненија поврзани со безбедноста, соопштија денеска државните медиуми во земјата.

„Затворениците кои не се соочуваат со обвиненија за шпионирање за странски агенции, не се директно поврзани со странски агенти, не убиле или повредиле некого намерно, не уништиле или запалиле државен имот, ќе бидат помилувани“, наведуваат медиумите.

Помилувањата ќе бидат објавени по повод годишнината од Исламската револуција во 1979 година.

Активистичката агенција ХРАНА наведува дека во антивладините протести предизвикани од смртта на Махса Амини, во септември лани, досега се уапсени околу 20.000 лица.

Дваесет и двегодишната Курдка Махса Амини почина во притвор на 16 септември 2022 година, откако три дена претходно иранската полиција за спроведување на моралот ја уапси поради „несоодветна“ облека.

Протестите се проширија низ 160 градови во Иран.

Во протестите досега загионаа најмалку 527 лица, наведева во својот извештај Американската агенција за човекови права, а меѓу нив имало 71 малолетник и 70 полицајци и други безбедносни сили.

Најавена е извршување на смртна казна за повеќе од стотина уапсени, а неколку демонстранти веќе се егзекутирани.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот