Ајакс со прекрасен потег им покажа на САД како да кажат „Не на расизмот““

Во центарот на светската јавност покрај пандемијата на коронавирусот е убиството на Џорџ Флојд од страна на полицаец во Минеаполис по што низ САД започнаа големи протести поради бруталноста на полицијата.

Се започнало откако наводно Флојд во маркет се обидел да плати со фалсификувана банкнота по што вработениот пријавил во полиција. Тој не бил агресивен при апсењето, но полицаецот Дерек Човин скоро осум минути со колено го притискал вратот на несреќниот Флојд.

Тројцата колеги на Човин го обезбедувале местото да не може никој да им пристапи, а Флојд дури 11 пати им рекол на полицајците дека не може да дише,  по што на пат кон болницата починал.

Полициската бруталност и првичната инертност на градските и судските власти кои не подигнаа никакво обвинение за полицајците ги натера граѓаните низ САД да излезат на масовни протести на кои бараат Афроамериканците да бидат третирани подеднакво како и останатите луѓе, а не да се гледа бојата на кожата.

Прочитајте и...  Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Холандскиот фудбалски гигант Ајакс одлучи да му оддаде почит на трагично загинатиот Флојд но во исто време им прати порака на САД како треба да се однесуваат. Ајакс на својот официјален профил на Твитер објави фотографија од пет деца и напиша:
„Нашите деца не се родени да мразат. Кажете му Не на расизмот“.

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат