АХВ: Во „Лајка” да има боксови и за коњите заловени на градските улици

Како дел од активностите за решавање на проблемот со бездомните кучиња, утре во Скопје доаѓаат претставници од британското Кралско здружение за заштита на животни од суровост (RSPCA). Тие, заедно со претставници од Секоторот за благосостојба на животните од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), ќе го посетат новоотвореното прифатилиште „Лајка”.

Како што вели за МИА директорот на АХВ, Зоран Атанасов, целта на посетата и соработката е „Лајка” да се преадаптира во современ објект за прифаќање на кучињата-скитници со соодветни, подобри услови за згрижување.

Во рамки на преадаптирањето, АХВ ќе сугерира обезбедување простор и за копитари.

– Сметаме дека во „Лајка” треба да се предвидат два до три бокса за сместување копитари. Се работи за копитарите што ќе се затекнат по некоја од градските улици или по некоја од слободните површини. Целта е всушност да се обезбеди место на кое комуналните инспектори ќе ги носат овие животни по заловувањето. До сега такво нешто не постоеше, објасни Атанасов.

Прочитајте и...  Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Директорот открива дека веќе е обезбедена и една приколка за транспорт која се наоѓа во прифатилиштето.

Пред две недели експертот од Кралското здружение, Брајан Фаулкнер, беше гостин на едукативната работилница што ја организира АХВ во Охрид. Им одржа неколкудневни теоретски и практични предавања на вработените од ЈП „Охридски комуналец” и Општина Охрид, која е во фаза на воспоставување систем на прифатилиште за бездомни животни. Фаулкнер детално ги објасни постапките и стандардните оперативни процедури, техниките и методите на заловување на бездомните животни, нивната благосостојба и тертманот во прифатилиштата.

Во октомври минатата година, пак, експерти од RSPCA одржаа состаноци со претставници на ЗЕЛС за воспоставување соодветни системи за контрола на бездомните животни. Претходно,  дресери на кучиња од Министерството за внатрешни работи и Армијата на Република Македонија, ветеринари, претставници на ветеринарните друштва и невладини организации за заштита на животните, беа дел од тридневна обука за спроведување на тестот за социјализација на кучиња согласно Законот за заштита и благосостојба на животните што, повторно, го реализираа експерти од британското Кралско здружение. Обуката се одржа во Центарот за одгледување и дресура на кучиња на АРМ во касарната Ѓорче Петров во Скопје.

Прочитајте и...  Силјановска - Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Прочитај повеќе

Заев од Струмица: На 15 јули изборот е едноставен – повисоки плати за сите или богатење на неколкумина блиски до Груевски (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораст на новозаразени во Јужна Африка: Над 10.000 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Анти Ковид 19 правила за на плажа: Без дружби, на 6 метри дистанца!

Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат

Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Слободен печат