Ахмети: Владејачката коалиција е против оставката на Заев

Фото: Слободен печат, Архива / Фото: Драган Митрески

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска изјави дека партнерите од владејачката коалиција се едногласно против оставка на Заев. Ахмети во оваа прилика рече дека покрај меѓународните коалициски партнери, на оставката на Заев се противи и меѓународната заедница.

„Немаме време да влеземе во преговори за реформирање на Владата, ниту за промени во владиното партнерство. Работите се во нормала. Заев тоа веќе го направи и не може да се повлече бидејќи тоа има врска со неговото достоинство. „Но, во лицето на достоинството, тој има големо несогласување од сите коалициски партнери, но и од целата меѓународна заедница, особено од Брисел, Вашингтон и НАТО, кои очекуваат државата да постигне напредок во спроведувањето на нејзините политики“ рече Ахмети во изјава за Алсат.

Ахмети говореше за коментарите од БЕСА

Лидерот на ДУИ,  изјавата на Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, од редовите на БЕСА ја опиша како емотивна изјава во која имал намера да изврши притисок врз институциите.

„Тоа емотивна изјава, како и директен притисок врз органите кои се надлежни да воведат ред и правда во државата. И мислам дека тоа е притисок врз институциите. Не мислам дека Движењето БЕСА ќе се повлече, бидејќи нанесува штета на дотичната партија, но верувам дека тоа е еден вид притисок врз коалицијата, но коалицијата не е оштетена од ваквите изјави и притисоци. Но, тоа не е добро бидејќи се врши притисок врз институциите“, изјави Ахмети за Алсат.

Видео на денот