16.8 C
Скопје

Ахмети се вакцинирал, Села е во пост-ковид период

Лидерите на ДУИ и Движењето БЕСА, Али Ахмети и Билал Касами се вакцинирани против ковид-19 со руската вакцина „Спутник В“ како пратеници на Собранието на Северна Македонија. Лидерот на опозициската Алијанса за Албанците, пак, Зијадин Села чека да се вакцинира, бидејќи помина месец и половина од кога ја доби битката со коронавирусот.

– Претседателот Села има месец и половина откако ја доби битката со коронавирусот. Откако ќе помине три месечниот пост-Ковид период, секако дека тој ќе биде вакциниран, информираат за Слободен печат од AА.

Лидерите на албанските политички партии, исто така, упатија и јавени повици до граѓаните да го искористат правото на вакцинација, бидејќи според нив, ова е најдобриот и единствениот начин да се заштитат од корнавирусот. Покрај партиските лидери, и пратениците на политичките партии на Албанците ја примија првата доза на вакцината „Спутник В“.

Поврзани вести

ВИДЕО | Павиќевиќ: Државниот просветен инспекторат да утврди одговорност онаму каде што се наплаќа за сведителства

Слободен печат

Кина испраќа тројца астронаути во Вселената

Слободен печат

Уaпceн Седат Пекер: Кoнтpoвepзниoт бизниcмeн co македонски пacoш бил пpивeдeн вo Дубаи

Слободен печат

Хакери украле приватни податоци на повеќе од три милиони купувачи на Фолксваген

Слободен печат

Си-Ен-Ен: САД се сомневаат во можни проблеми во кинеска нуклеарка

Слободен печат

Бислимовски: „Копањето“ на криптовалутите ја зголеми илегалната потрошувачка на струја-увозниците на радиоактивен мазут треба кривично да одговараат

Слободен печат

Остави Коментар