-0.3 C
Скопје

Ахмети оствари средба со Касами: Се согласивме да ги продолжиме нашите напори за евроатлантскиот пат на земјата

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска оствари средба со претседателот на Движењето „Беса“, Билал Касами, а на својот „Фејсбук“ профил откри за што разговарале.

– По минатонеделниот телефонски разговор, денес во Скопје се сретнав со претседателот на Движењето „Беса“, г. Билал Касами, вели Ахмети во објавата на Фејсбук.

Тој додава дека со Касами ја оцениле реализацијата на предвремените парламентарни избори на 15 јули и заеднички ги поздравуваат афирмативните оценки на меѓународната заедница и особено на ОБСЕ / ОДИХР.

– За време на конструктивната средба, се согласивме да ги продолжиме нашите напори за евроатлантскиот пат на земјата, како и долгоочекуваните реформи кон владеењето на правото преку развивање на отворен и континуиран дијалог, напиша Ахмети.

Прочитајте и...  Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Лидерот на ДУИ додава дека се надева наредните денови дека ќе оствари средби со претставници на албанските опозициски партии.

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар