Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска во Кичево пред членовите и симпатизерите на партијата го претстави Насер Зибери, кандидатот што го номинираше ДУИ за прв премиер Албанец, на парламентарните избори што ќе се одржат на 15 јули.

На собирот присуствуваше и носителот на изборната листа во ИЕ број пет од редовите на ДУИ Талат Џафери, како и градоначалникот на општина Кичево Фатмир Дехари како претседател на локалниот изборен штаб на ДУИ.

Ахмети во оваа прилика упати честитка до САД за денот на независноста и посочи дека ќе продолжат со унапредување на Албанците, овој пат преку идејата за прв премиер албанец на нашата земја.

-Оваа земја имала нобеловци Албанци како што се Мајка Тереза и Ферди Мурати. Со нив нашата земја се гордее како што ќе се гордее и со премиерот Албанец бидеќи тој ќе работи во интерес на сите кои живеат во оваа држава. Имаше противење и во времето на изборот на Дехари за градоначалник на Кичево но денеска сите увидоа дека во Кичево се живее сложно, без разлика на етникумот кому му припаѓаат. Затоа и оваа наша најнова идеја ќе биде во интерес на еднаквоста се разбира ние ќе продолжиме и во други сфери за да работиме во интерес на сите граѓани, рече меѓу другото Ахмети во Кичево.

Прочитајте и...  Швајцарија воведува 10-дневен карантин за патниците од Шпанија

Талат Џафери истакна дека најпрвин треба да го зачуваме нашето здравје. Тој ги повика учеснициите на собирот да ја поддржат идејата за прв премиер Албанец бидеќи, како што додаде, „ние сме народ кој не го заборава минатото, и токму поради тој факт народот ќе ги поддржи нивните синови”.

Според Насер Зибери оваа нивна идеја произлегла за да ги победи антагонизмите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

– Ако имаме намера да бидеме европска земја тогаш заедно рамноправно ќе се бориме за правда и рамноправност. Во една химна која не исклучува можеме ли да бидеме рамноправни, па оттука големата идеја на Али Ахмети да ги надминеме и последните бариери за рамноправност. Оваа идеја е во интерес на граѓаните па затоа ќе победиме и ќе ја реализираме, рече Зибери.

Прочитајте и...  Се урна понтонски мост при воена вежба во Русија, повредени 18 лица

Присутните ги поздрави и градоначалникот Дехари, кој рече дека големите идеи потекнуваат од овој плоштад, од синот на овој град и  дека оваа идеја ќе победи.

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат