Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Тој одговарајќи на новинарско прашање вели дека не стравува од евентуална коалиција на БЕСА и Алијанската за Албанците.

ДУИ во новиот мандат ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите, почнувајќи од обвинителството, судството, општините. Секако еден од главните приоритети е и економијата за да обезбедиме подобри услови за работа за сите претприемачи што се заинтересирани да инвестираат. Ние првично обезбедуваме безбедност за нивниот капитал, истовремено и подобрување на бирократијата што се донесува се со цел тие полесно да водат бизнис во нашата држава, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети при посетата на индустриската зона во Визбегово.

Тој одговарајќи на новинарско прашање вели дека не стравува од евентуална коалиција на БЕСА и Алијанската за Албанците.

-Истото прашање секоја година ми го поставувате. Немам никаква параноја што се однесува до нивната коалиција, рече Ахмети.

Прочитајте и...  Адвокатската канцеларија од Скопје ѝ нуди бесплатна правна помош на жртвата која беше брутално нападната од насилниците од Штип

Во врска со тоа дали на овие избори ќе се почитува принципот победник со победник за формирање на Влада тој вели дека неколкупати зборувал за тоа во 2016 година, кога ситуацијата била специфична.

-Неколку пати сум го објаснил тоа. Не сакам да се повтори 2016 година, специфична ситуација, вонредна ситуација во тој момент на државата. Не би сакал никогаш да се повтори таа ситуација. ДУИ на овие избори ќе оди самостојно со своја политичка програма, рече Ахмети.

Прашан дали на кандидатските листи за претстојните избори ќе се најдат веќе искусни пратеници, Ахмети вели дека ќе се направат истражувања и анализи во рамки на партијата и оти ќе предложат кандидати кои ќе бидат прифатливи за нивните гласачи, но и за сите граѓани.

Прочитајте и...  Тестовите за Ковид-19 кои ги користи „Систина“ не го детектираат директно присуството на самиот вирус

Прочитај повеќе

Помош во прехранбени артикли побија над педесет семејства во Голо Брдо

Слободен печат

Путин ги продолжи неработните денови во Русија до 30 април

МИА Агенција

Владата денеска ќе свети сино во знак на поддршка за лицата со аутизам

Слободен печат

Нови 3.000 заразени во Германија и уште 31 смртен случај

МИА Агенција

Четворица кичевци не го почитувале полицискиот час

Слободен печат

Шекеринска- Каракачанов: Директна помош од Бугарија во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германија со девет милијарди евра ќе ја спасува економијата

МИА Агенција

Во изолација повеќе од 700 мигранти затекнати во БиХ

Слободен печат

Полициски час во Мека и Медина

МИА Агенција

ЦИВИЛ изразува згрозеност и упатува најостра осуда за бруталниот чин

Слободен печат

Пецас: За Велигден сите дома, да го „испечеме на ражен” коронавирусот

МИА Агенција

Вонредна седница на Европарламентот на 16 и 17 април

МИА Агенција