9 C
Скопје

Ахмети: Дијалогот Косово-Србија треба да има конечен епилог

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во интервју за новинаската агенција ”Косовапрес”, вели дека Албин Курти го чекаат тешки предизвици во владата.

„Господинот Курти го чекаат тешки предизвици во владата. Доаѓа во време кога треба да се решат многу прашања, од владеењето на правото до решавањето на последното прашање меѓу Косово и Србија”, вели меѓу другото во интервјуто Ахмети.

Тој додава дека дијалогот Косово-Србија треба да има конечен епилог, а не да се влече.

„Проблемот на Косово е проблем на регионот, исто така е проблем и на Европа. Без конечно решавање на проблемот меѓу Косово и Србија, Европа не може да биде мирна. Не може да има трајна стабилност ниту во Европа. Верувам дека оваа помош нема да недостасува од нашите пријатели и од нашите меѓународни партнери, а особено од Вашингтон и Брисел за решение и конечен епилог”, изјавил Ахмети.

Прочитајте и...  ЕК по аферата „Мафија“: Неисполнување на критериумите може да доведе до укинување на безвизниот режим

 

Ахмети: Заедничката владина седница меѓу Македонија и Косово треба да е историска

Селмани: Победата на Самоопределување на Косово нема да влијае на политичката сцена во Македонија

 

Поврзани вести

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Пеколот, тоа сме ние

Злате Лозановски

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

Остави Коментар