Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Иако пред самиот финиш на средбата на „Етихад“ стадионот имаа предност „граѓаните“ истата ја пропуштија откако си постигнаа автогол.

Шампионот Манчестер сити одигра нерешено 2:2 со Кристал палас во натпревар со многу пресврти, гостите од Лондон први дојдоа во водство преку Џек Тосун.

„Граѓаните“ со головите на Серхио Агуеро во 82. и 87. минута беа пред победа, но Фернандињо со автоголот во 90. минута му донесе бод на Кристал палас.

– Тешко беше да се игра со ваков противник. Долго време се обидувавме да наметнеме наша игра. Потоа ја преземавме иницијативата и го контролиравме текот на натпреварот. Палас не создаде ништо посебно, но заработи бод – рече менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола.

Арсенал дома ремизираше со Шефилд јунајтед (1:1), Мартинели стрелаше за водство на „топчиите“ непосредно пред паузата.

Прочитајте и...  ЛШ: Вардар со Горбок и Калараш против Монпелје! (ФОТО)

Бод за гостите донесе Флек во 83. минута од средбата на „Емирати“ стадионот во Лондон, чиј удар не успеаја навреме да го блокираат домашните одбранбени играчи.

Резултати на другите натпревари од 23. коло во Премиер лигата одиграни попладнево:

Вотфорд – Тотенхем 0:0
Брајтон – Астон вила 1:1
Норвич – Бурнмут 1:0
Саутемптон – Вулверхемптон 2:3
Вест Хем – Евертон 1:1
Њукасл-Челзи 1:0

Табела:

1.Ливерпул 61 бод
2.Манчестер сити 48
3.Лестер 45
4.Челзи 39
5.Манчестер јунајтед 34

Прочитај повеќе

Арсенал на своите навивачи ќе мора да им плати 4,5 милиони фунти!?

Слободен печат

Резултатите добри, управата со „две страни“: Бобан и Малдини против Газидис!?

Слободен печат

ЛШ: Вардар со Горбок и Калараш против Монпелје! (ФОТО)

Слободен печат

КАКО ГОЛ ЗА ТИТУЛА: Пикадо – Мајкл Смит со историски 9/9! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос пред неделното „Ел Класико“: Знаеме како против Меси и Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Погледнете го потегот што го направи Ѓоковиќ против Монфис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НБА: Клиперси го декласираа Денвер, одлична партија на Јокиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Секој кој вели дека Роналдо е подобар од Меси, не знае ништо околу фудбалот!

Слободен печат

КАКО УСПЕА ЧОВЕКУ: Неверојатен автогол на голманот на Гренобл! (ВИДЕО)

Слободен печат

Луис Суарез ги израдува навивачите на Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Премиер лигата посилна од коронавирусот, а Гвардиола: „Не сум како Клоп“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалерот на Тотенхем го посети Сеул, Сон мора во карантин

Слободен печат