19 C
Скопје

Агуеро постигна договор со Барса, се чека само потпис!?

Денеска повторно се шпекулира дека Серхио Агуеро е блиску до трансфер во редовите на Барселона. Мадридскиот „АС“ ексклузивно открива дека Аргентинецот постигнал договор на лично инсистирање на Жоан Лапорта и дека ќе потпише договор со Барселона до јуни 2023 година.

Агуеро нема понуда од Манчестер сити за продолжување на договорот, па од 30 јуни ќе биде слободен на трансфер-пазарот. Барса смета дека ова е одлична можност од две причини. Првата е дека доаѓањето на Агуеро би влијаело на престојот на Лео Меси, а второто е дека Кун ќе биде идеално решение од клупата, како Хенрик Ларсон во периодот од 2004 до 2006 година.

Играчот на „граѓаните“ би можел да биде идеален план „Б“ и да ги поддржува Меси, Дембеле, Фати, бидејќи се очекува Антоан Гризман да го напушти клубот. Имаше проблеми со повреди во последните месеци, постигна само три гола оваа сезона на само 12 натпревари, а наскоро ќе наполни 33 години.

Фото: EPA-EFE/Alberto Estevez

Интересно, тренерот на каталонскиот клуб Роналд Куман е против доаѓањето на Агуеро, поточно желба на холандскиот стратег е сонародникот Мемфис Депај, кој исто така е слободен од 1 јули. Куман даде „зелено светло“ и за Ерлинг Халанд и за Ромелу Лукаку, но се чини дека Лапорта инсистира на Агуеро заради Меси.

Останува да се види дали Куман и натаму ќе ја следи ситуацијата со Депај или Барселона ќе „ризикува“ со многу постариот Агуеро и ќе ја пропушти шансата да го донесе бесплатниот Холанѓанец.

И важна забелешка е дека евентуалното доаѓање на Агуеро нема да има никаква врска со потенцијалниот трансфер на Халанд, бидејќи Норвежанецот секако останува прва опција за позицијата „деветка“. Се очекува Гризман, Кутињо и Брајт Вајт да го напуштат клубот, така што ќе има простор за уште засилувања во нападот.

Поврзани вести

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Пеп Гвардиола кариерата ќе ја заврши во Барселона

Слободен печат

Ред Бул му ги краде инженерите на Мерцедес

Слободен печат

Шилегов: Има заинтересираност за Вардар, но Самсоненко мора да најде начин да ги врати долговите

Слободен печат

ВИДЕО I Комични сцени во Романија: Ги однесоа бодовите, но него го заборавија, фудбалер трчаше по клупскиот автобус

Слободен печат

Остави Коментар