Агенција за храна: Нема нови случаи на антракс

Сите потребни мерки за справување со болеста антракс во селото Долно Строгомиште во Кичевско се преземени. Засега болеста е детектирана само кај едно одледувалиште, а соседните се ставени под надзор на официјален ветеринар. Нови случаи на појава на болеста кај добитокот нема, а нема и заболени луѓе од антракс.

Ова го наведуваат од Агенцијата за храна и ветеринарство во демант на прес-конференцијата на Цветан Триупновски од ИК на ВМРО-ДПМНЕ во кој наведуваат дека партијата и овој пат во недостиг на идеи како да го „анимира” народот, ја манипулира јавноста, непотребно се обидува да влее страв преку лиферување  лажни информации.

-Агенцијата за храна и ветеринарство е одговорна институција, болеста за која денес ВМРО – ДПМНЕ непотребно создава паника не е новост во нашата земја и за неа согласно Годишната наредба за здравствена заштита на животните  се врши превентивна вакцинација во дистриктите (места каде се преземаат посебни мерки за сузбивање и искоренување на оваа болест со задолжителна вакцинација на животните во наредните 20 години). Во последните десет години болеста антракс е дијагностицирана во државата во 2009 година во Велес и 2015 година во село Раович, Сарај, наведуваат од Агенцијата за храна и ветеринарство.

Прочитајте и...  Деркоски: Ниту еден избирач нема да може да гласа без важечки личен документ на изборите на 12 април

Појаснуваат дека во селото Долно Строгомиште во Кичевско се преземени неопходните мерки. Угинатите животни под надзор на официјален ветеринар се спалени и нештетно отстранети, во фармата е извршено темелно чистење и дезинфекција. Донесена е и забрана за влез и излез на животни од и во одгледувалиштето.

-Болеста е детектирана само кај едно одгледувалиште. Соседните одгледувалишта се ставени под надзор на официјален ветеринар. Нови случаеви на појава на болеста кај добитокот нема, стои во соопштението.

Информираат дека одржан е итен соостанок на Комисијата за заразни болсети при Министерството за здравство, спроведени се и епидемиолошко испитување за утврдување на можниот извор на заразата, а се врши и едукација на населението од ова населено место.

Прочитајте и...  Потрошувачите да внимаваат при купување производи надвор од деловниот објект, нема ништо бесплатно

Исто така, се спроведува интерна постапка за утврдување на почитување на пропишаните процедури во случај на појава на зоонозни болести кај животните.

Од АХВ истакнуваат дека наредена е мерка спроведување на вакцинација кај добитокот против болеста Антракс во оваа населено место.

-Како одговорна институција, апелираме ваквите состојби да не се злоупотребуваат и користат во политички цели, непотребно да не се менипулира и злоупотребува народот, туку да се верува на институциите кои се грижат за заштита и на здравјето на граѓаните и на животните, стои во демантот од Агенцијата.

Прочитај повеќе

Втора жртва на Ковид-19 во Франција

Слободен печат

Американската берза изгуби 1.700 милијарди долари вредност за само два дена

Слободен печат

Директорите на националните телевизии бараат кабелските оператори да го почитуваат законот, и очекуваат оставка од Трајчевски

Загинаа 24 лица откако автобус се преврте во река во Индија

НЕМА СКРИНИГ ЗА СИТЕ: 16.000 новороденчиња оставени на ризик да имаат болест која ќе им предизвика трајни оштетувања на мозокот

Ердоган: Турција до крајот на февруари ќе ги потисне сириските сили од Идлиб

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најновата шестоседна жичница на Попова Шапка почна со работа

Слободен печат

Ангеловска на средба со бизнис-заедницата во Свети Николе: 6,7 милијарди денари во буџетот за поддршка на приватниот сектор

Слободен печат

Русковска до Мицкоски: Доколку било кој има замерка на моето постапување тоа треба да го пријави

Слободен печат

Русковска: За евентуални докази за „27 април“, ќе одлучи судот

Горан Наумовски

Во Грција потврден првиот случај: Жена заразена со коронавирус

МИА Агенција

Во Венецуела запленет еден тон кокаин, уапсени црногорски државјани

Слободен печат