Африка го помина прагот од 100 илјади заболени од коронавирус

На пет земји отпаѓа повеќе од половина од случаите на зараза во Африка.

Повеќе од 100.000 случаи од новиот коронавирус службено се регистрирани во Африка, што изразува само дел од реалноста поради недоволните капацитети за тестирање во бројни земји, според податоците кои ги собра агенцијата Франс Прес, врз база на официјални информации.

Денеска се забележани 100.002 случаи, од кои 3.095 починати, а 39.070 лица оздравеле, објавија властите од африканските земји.

Тоа и натаму е најмалку зафатен континенет после Океанија (8440 случаи, 129 мртви), далеку за Европа (1.974.501 случај на зараза, 171.011 починати) или САД (1.577.758 случаи, 96.978 починати).

Најпогодени африкански земји по бројот на мртвите се Египет (696 починати, 15.003 заболени), Алжир (575 починати, 7728 заболени), Јужноафриканска Република  (369 мртви, 19.137 заболени), Нигерија (211 мртви, 7016 заболени) и Мароко (196 мртви, 7211 заболени).

Прочитајте и...  Рамафоса: Кина ветила 30 милиони тестови месечно за африканските држави

Прочитај повеќе

СЗО се надева дека ќе ја продолжи соработката со САД

Слободен печат

Куомо: Масовните собири може да ја загрозат борбата против коронавирусот

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

МИА Агенција

Опаѓа бројот на пациенти кои се на интензивна нега во Франција

Слободен печат

Николовски: Со сопругата сме негативни на ковид-19, давам огромна поддршка за партиските другари

Слободен печат

Последни подготовки на француските угостители пред утрешното повторно отворање на локалите

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Од Белград до Софија за 3 часа“ – Вучиќ и Борисов во обиколка на новиот автопат

Слободен печат

Коста Петров: Иако звучи како клише, здравјето е најважно

Слободен печат

Трудо со поддршка на демонстрациите против расизмот и дискриминацијата

Слободен печат

ФБИ ќе и помага на локалната полиција во Вашингтон за време на протестите

Слободен печат

Во првиот ден над 300 пријави за запишување првачиња во Тетово

Слободен печат

„Претседателе немојте да се криете“: Америка гори, Кина трие раце и порачува „Уживајте во глетката“

Слободен печат