2 C
Скопје

Адвокатот на Сноуден: Мојот клиент наскоро ќе стане татко, детето ќе има руско државјанство

Едвард Сноуден, поранешен член на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), кој доби дозвола за престој во Русија,ќе стане татко, изјави денеска неговиот адвокат, Анатолиј Кучерена.

Правниот застапник нагласи дека детето ќе има руско државјанство.

– Едвард и неговата сопруга Линдзи Милс наскоро ќе станат родители. Односно, до крајот на годината. Државјанството се доделува врз основа на местото на раѓање, истакна тој.

Сноуден не изрази желба да добие руско државјанство, барем сѐ уште не.

– Не сме разговарале за ова прашање. Кога тој ќе одлучи, самиот ќе ја информира јавноста, нагласи адвокатот.

Во октомври во 2014 година, американската акробатка и блогер Линдзи Милс ги напушти САД и дојде во Москва за да му се придружи на Сноуден. Во САД, тој се смета за бегалец. Двајцата се венчаа во 2017 година.

Во 2013 година, Сноуден објави дека американските разузнавачки служби незаконски ги следат електронските податоци на илјадници корисници на Интернет, вклучително и нелегално прислушување на странски државјани и државници.

Потоа, за да ги избегне правните последици од објавувањето доверливи податоци на САД, Сноуден побара азил во други земји, меѓу кои и во Русија. Во август 2014 година доби дозвола за привремен престој во таа земја, додека во САД сѐ уште е обвинет за шпионажа и му се заканува казна затвор од десет години.

Прочитајте и...  За 56 проценти зголемен бројот на нови случаи од коронавирус

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар