Адвокатите на Сашо Мијалков бараат запирање на „Тортура“

Запирање на постапката протов обвинетиот Сашо Мијалков и шестмина припадници на полиција обвинети во случајот „Тортура“ побараа на денешното рочиште адвокатите на обвинетите.

За одбраната на обвинетите, обвинителите не биле надлежни да го застапуваат предметот кој од Специјалното јавно обвинителство го презеде републичкото Јавно обвинителство, бидејќи, како што нагласија, сѐ уште во сила е законот за СЈО.

Процесот за „Тортура“ почна одново откако на минатото рочиште беше соопштено дека судија – поротник од советот си дал отказ, што е една од причините за еден судски процес да се врати на повторно судење. Обвинителите од ОЈО на тврдењето на авокатите на обвинетите нагласија дека имаат писмено решенија од државниот обвинител Љубомир Јовески да го застапуваат предметот откако тој прејде во редовното обвинителство.

Прочитајте и...  Тетовчанец паднал од скеле и починал на лице место

По однос на барањето на обвинетите судот ќе трева дополнително да донесе одлука дали ќе го прифати барањето на одбраната.

Во овој случај се обвинети поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков, тогашниот командант на „алфите“ Ивица Антевски викан Пуки и уште петмина припадници на „алфите“.

Прочитај повеќе

Брачен пар од Добридол починале во ист ден

Слободен печат

Украдени милион евра од куќа во Нерези

Слободен печат

Сообраќајка кај кичевското село Колари, едно лице тешко повредено

Слободен печат

Едно лице убиено и тројца повредени во селото Батинци, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Тетовчанец паднал од скеле и починал на лице место

Слободен печат

Со гола жица крадел струја од бандера

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Маж и жена влегле во дворот на сосетката и ја нападнале

Слободен печат

Кривична против 18-годишно момче кај кого полицијата пронајде марихуана

Слободен печат

Скопјанец малтретиран во паркот во Гази Баба и во неговиот стан за долг од 4 илјади евра

Слободен печат

Две лица без дозволи поставувале банери од политички партии во Ѓорче II

Слободен печат

Потешко повреден работник на изградба на објект во Аеродром

Слободен печат

Се удави човек во Охридско Езерo

Слободен печат