Адвокатите бараа одлагање на “Титаник”, судот ги одби

Поради оставката на шефицата на СЈО, Катица Јанева, денеска во Кривичен суд на рочиштето за аферата „Титаник”  адвокатите на обвинетите побараа одлагање на рочиштето, поради „новонастанатата ситуација“. Но, судијата Осман Шабани го одби тоа барање.

– Новонастанатата ситуација е работа на друго обвинителство, кое треба да ги расчисти работите. Ако одлагаме, може да упаднеме во истрагата. Оставката е констатирана и условена со други дејства што треба да се направат – кажа судијата.

Во овој случај обвинети се 21 лице, меѓу кои и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Илија Димовски, Мартин Протоѓер и Кирил Божиновски. Исто така обвинети се и разузнавачот Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристовски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашајковска. Обвинета е и поранешната заменичка на министерот за правда, Билјана Бришкоска Бошковски.

Прочитајте и...  Возило удрило во пешак и во два паркирани автомобили

Според обвинението на СЈО обвинетите се гонат за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година.

Прочитај повеќе

Старица пронајдена мртва во својата бања, телото предадено на обдукција

Слободен печат

Возило удрило во пешак и во два паркирани автомобили

Малолетник со автомобил излетал од патот, двајца тешко повредени

До темел изгоре куќа на старица од Крива Паланка

Слободен печат

Бремена жена во шести месец се породила сама дома, родила мртов плод

Слободен печат

Претепан лекар од Тетово!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопјанец починал откако го каснало стршлен

Слободен печат

Жител од село Дорфулија настрада од гром

Слободен печат

Се запали куќа во Охрид, повреден 25-годишен охриѓанец

Автомобил удрил во мопед, повреден малолетник

Во светиниколско загина овчар од удар на гром

Судењето за „Монструм“ одложено за 26 август