8 C
Скопје

Адвокати во Њујорк побараа одземање на адвокатската лиценца на Руди Џулијани

 Група истакнати адвокати побараа од властите во Њујорк да му ја одземат лиценцата на Руди Џулијани за вршење на адвокатска работа, поради изнесените лаги за време на судските процеси поднесени од поранешниот американски претседател Доналд Трамп по претседателските избори во ноември.

„Адвокатите за одбрана на американската демократија”, исто така, повикаа на истрага за Џулијани, кој служеше како федерален обвинител и градоначалник на Њујорк пред да биде ангажиран од Трамп како личен адвокат.

„Оваа жалба се однесува на законот, а не на политиката”, напишаа тие во писмото до Комисијата за жалби на адвокатите на Врховниот суд на државата Њујорк. Писмото го потпишаа повеќе од 40 адвокати.

Адвокатите кои не се поврзани со групата, вклучително и адвокат кој брани други колеги од поплаки за етички прекршувања, коментираат дека писмото може да има сериозни последици за Џулијани. Адвокатската комисија за жалби, што е дел од државното судство на Њујорк, има овластувања да им ги одземе лиценците на адвокатите.

Прочитајте и...  Портпаролот на МВР, Ангеловски: Осуда за нападот врз новинарските екипи, новинарите се наши партнери

Извор:МИА

Поврзани вести

Кампања во Мексико: Сиромашните граѓани се приоритетни за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Филипче: Состојбата на доктор Јота е сериозна, но и стабилна во моментот

Слободен печат

Како пропадна криминалниот план на Дарко Елез и Веља Невоља да го формираат најопасниот клан во Србија

Слободен печат

Канада ја одобри вакцината на „АстраЗенека“

Слободен печат

Авганистанското МНР: Талибанците мора да ги исполнат своите обврски за странските трупи да се повлечат

Слободен печат

СЗО: Во изминатите 24 часа се заразиле 427.000 луѓе со ковид-19 во светот

Слободен печат

Остави Коментар