7 C
Скопје

Администрацијата на Бајден ќе подели 25 милиони маски на работниците од првите редови во борбата против ковид-19

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден од март до мај ќе испорача повеќе од 25 милиони заштитни маски против ковид во бројни здравствени центри, јавни кујни и магацини со храна, како дел од стратегијата за борба против заразата, соопшти денеска Белата куќа.

Белата куќа проценува дека меѓу 12 и 15 милиони Американци ќе можат да носат маски.

За време на претседателската кампања, Бајден апелираше до граѓаните да носат маски.

Прочитајте и...  Австрија подготвена за домаќин на евентуална средба Бајден-Путин

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар