24.8 C
Скопје

Аџилак во Мека оваа година под посебни услови

Саудиска Арабија ќе организира аџилак во Мека оваа година, но под посебни услови со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, јави денеска саудиската државна телевизија.

„Механизмот и условите за одржување на аџилакот ќе бидат објавени подоцна оваа година”, се вели во соопштението на Министерството за аџилак.

Минатата година Саудиска Арабија дозволи ограничен број верници да дојдат да се поклонат на најсветото муслиманско светилиште. Оваа година, аџилакот треба да се одржи кон крајот на јули.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар