Адетокумпо прогласен за МВП, Дончиќ „руки“ на годината – Слободен печат
КошаркаСпорт

Адетокумпо прогласен за МВП, Дончиќ „руки“ на годината

Грчкиот кошаркар во редовите на Милвоки, Јанис Адетокумпо е прогласен за најкорисен играч (МВП) за минатата НБА натпреварувачка сезона.

Со своите одлични игри во дресот на Бакси, Адетокумпо (24) заслужено го добива признанието, а нема сомнение дека се очекуваат уште подобри перформанси и во наредните години.

Емоционалниот Јанис до титулата дојде пред Џејмс Харден и Пол Џорџ, грчкиот „ѕвер“ имаше 941 глас, Харден 776, а Џорџ 356.

Адетокумпо е само вториот играч од Европа кој е прогласен за МВП во НБА лигата, прв беше Германецот Дирк Новицки.

На 72 одиграни меча, грчкиот кошаркар имаше во просек 27.7 поени, шест асистенции и 12.5 скокови по натпревар.

Кошаркарот на Далас, Лука Дончиќ ја однесе титулата за „руки“, односно најдобар дебитант во најсилната кошаркарска лига на светот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close