Адеми: Ова се најдобрите резултати на ПИСА досега

На минатогодишното тестирање на ПИСА на средношколци на возраст до 15 години, Македонија е рангирана на 67 место, а министерот за образование Арбер Адеми, денеска потенцираше дека ова се најдобрите резултати кои досега се регистрирани.

Адеми истакна и дека организаторот на ПИСА потврдил дека Македонија е една од земјите со најголем напредок помеѓу забележан помеѓу две тестирања.

– Организаторот на ПИСА потврди дека сме една од земјите со најголем напредок помеѓу две тестирања, односно со највисок скок. Конкретно, во областа читање со разбирање учениците од Северна Македонија го остварија највисокиот скок, односно се на прво место по напредок, во областа на природните науки на второ место и на трето место во областа математика – изјави министерот Адеми на денешната пресконфренција.
Прочитајте и...  Ристовски: ДПНЕ продолжува да го игра тангото со ѓаволот на сметка на македонските национални и стратегиски интереси

Прочитај повеќе

СДСМ: Ги осудуваме опасните повици од страна на Левица, обвинителството да реагира

Слободен печат

Лидерите на ЕУ утре ќе се обидат да постигнат договор за буџетот и планот за закрепнување од кризата

Слободен печат

Болтон: Можно е „октомвриско изненадување“ – Четврта средба меѓу Трамп и Ким Џонг Ун

Слободен печат

Инспектори зеле мостри за анализа од отпадната вода со црвена боја во Вардар

Слободен печат

Ватикан им порача на бискупите да ги пријавуваат сексуалните злосторства во полиција

Слободен печат

Русија обвинета за хакерски напади: Обид да се украдат истражувања за вакцини

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Слободен печат

Анкета: Рејтингот на Бајден се зголемува, на Трамп опаѓа

Слободен печат

Регистрирани неколку одделни инциденти со пукање по завршување на гласањето

Слободен печат

ОБСЕ/ОДИХР: Предвремените парламентарни избори генерално добро спроведени

Слободен печат

Загрижувачка ситуацијата во Србија: Нови 383 случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Слободен печат

Спасовски: Прашање на политички проценки и договарања е дали СДСМ ќе коалицира со ДУИ

Слободен печат