Адеми и соиграчите во Динамо одбија намалување на платите

Македонскиот репрезентативец, Аријан Адеми кој е капитен на Динамо Загреб на денешниот состанок со управата порачал дека фудбалерите не се согласуваат да им се намалат платите.

Адеми како капитен денеска имал состанок со спортскиот директор на хрватскиот шампион, Зоран Мамиќ, додека тренерот Ненад Бјелица телефонски разговарал со управата и ја одбиле понудата за намалување на платите.

Вчера управата на Динамо одлучила во наредните шест месеци на сите вработени кои имаат плата над 7.500 куни,. да им се скрати една третина.

Според хрватските медиуми, најмалата плата на фудбалерите се движи околу 100.000 евра годишно. Рекордер е тренерот Ненад Бјелица кој според неофицијални извори има дури 1.5 милиони евра нето годишна плата.

Македонскиот репрезентативец и капитен на екипата, Аријан Адеми, според медиумите во Хрватска зараборува 600.000 евра годишно, а најдоброплатен фудбалер е Марио Гаврановиќ со 800.000 евра.

Прочитајте и...  Словенечкиот судија кој им судеше на Ливерпул и на Сити уапсен за време на оргиите кај Тијана Ајфон

Прочитај повеќе

Негативни тестовите на Академија Пандев и Борец

Слободен печат

Прекрасен гол на македонскиот репрезентативец Адеми за Динамо Загреб! (ВИДЕО)

Слободен печат

Обвинител бара затворска казна за Диего Коста

Слободен печат

Гогов: Можеби ќе бидеме првиот второлигашки клуб во историјата кој ќе игра во Европа!

Слободен печат

Само еден играч имаше повеќе победи против Леброн, Џордан и Коби! (ВИДЕО)

Слободен печат

Аусилио: Јанг и Санчез се наши, Лаутаро може да го купите за 111 милиони евра!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Националната пливачка федерација: Во најбрзо време да ги отворите базените!

Слободен печат

Интервју со Благојче Трајкоски: Силен Еурофарм Пелистер е добро за македонскиот ракомет!

Фидан Коминовски

Управниот одбор на ФФМ одлучи, сезоната продолжува без испаѓање од Првата лига и со баражи за вторите лиги

Слободен печат

Култниот Ф1 тим се продава?

Слободен печат

Вардар поразен и во Лозана: Арбитражниот суд пресуди против „црвено-црните“ во случајот Максимов

Слободен печат

Светот се сеќава на трагедијата на Хејсел: Не тераа да играме додека од страна лежеа мртви луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат