Адеми и Динамо на чекор од Лигата на шампионите (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми е најзаслужен што Динамо Загреб ќе игра во баражот за влез во Лигата на шампионите.  Хрватскиот тим на гостувањето во Будимпешта го победи Ференцварош со убедливи 0:4, а Адеми беше стрелец на првиот гол и асистираше за постигнување на третиот гол.


Динамо во наредната рунда ќе игра против норвешкиот Розенборг кој повторно со 3:1 го совлада Марибор и победникот од овој двомеч ќе обезбеди пласман во групната фаза во Лигага на шампионите.

Минатогодинешниот полуфиналист во ЛШ, Ајакс со многу мака го елиминира грчкиот шампион ПАОК, победувајќи во реваншот со 3:2 откако првиот натпревар од квалификациите заврши без победник 2:2. Третиот гол за Ајакс го постигна Душан Тадиќ во 85. минута од пенал.

Прочитајте и...  Култниот Ф1 тим се продава?

Вистинска сензација приредија екипите на Клуж и на Краснодар кои успеаја да елиминираат два поранешни европски шампиони.
Клуж како гостин со 4.3 го совлада Селтик откако првиот натпревар заврши 1:1, додека поголема сензација направи рускиот тим. Краснодар по поразот од 0:1 на домашен терен од Порто, во реваншот во Португалија победи со 2:3 и си обезбеди двомеч со Олимпијакос за влез во ЛШ. Грчкиот тим по втор пат беше поуспешен од Башакшехир, овој пат победи со 2:0.


Најнеизвесно беше во Копенхаген каде домашниот тим и екипата на Црвена Звезда преку пенали одлучуваа кој ќе игра во последната квалификациска рунда за влез во ЛШ. Двата натпревари завршија со идентични 1:1, а во маратонскиот пенал рулет во кој беа изведени дури 22 пенали, како поумешни се покажаа фудбалерите на српскиот тим. Во 11. серија Павков беше прецизен за Црвена Звезда, додека ударот на Винг гоодрани голманот на Црвена звезда, Борјан. Во баражот Црвена звезда ја очекува двомеч со шампионот на Швајцарија, Јанг Бојс.

Прочитајте и...  Чурлинов со нов настап, Штутгарт повторно во трка за Бундеслигата

 

Прочитај повеќе

Управниот одбор на ФФМ одлучи, сезоната продолжува без испаѓање од Првата лига и со баражи за вторите лиги

Слободен печат

Култниот Ф1 тим се продава?

Слободен печат

Вардар поразен и во Лозана: Арбитражниот суд пресуди против „црвено-црните“ во случајот Максимов

Слободен печат

Светот се сеќава на трагедијата на Хејсел: Не тераа да играме додека од страна лежеа мртви луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Лигата на шампионите наместо во Истанбул ќе се игра во Германија

Слободен печат

Северниот сосед ја откажа сезоната во Суперлигата , Србија без шампион

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

И Работнички се тестираше на корона пред враќањето на тренинзите 

Слободен печат

Пипен: Највеќе уживав во двете сезони без Џордан

Слободен печат

Словенечкиот судија кој им судеше на Ливерпул и на Сити уапсен за време на оргиите кај Тијана Ајфон

Слободен печат

Ме боли да го кажам ова ама Ливерпул имаше неверојатна сезона

Слободен печат

Откако му пропадна размената со Барселона, Јувентус се врти кон Лондон

Слободен печат

На денешен ден Панчев со историскиот гол во пенал рулетот и донесе европска титула на Црвена звезда (ВИДЕО)

Слободен печат