Абрамович сака да го врати Азар во Челси

Азар пред да дојде во Реал Мадрид, седум години настапуваше за Челси/ фото: EPA-EFE/Kiko Huesca

Сопственикот на Челси, Роман Абрамович сака во зимскиот преоден рок дополнително да ја засили екипата и како прва опција се споменува фудбалерот на Реал Мадрид, Еден Азар, кој претходно го носеше дресот на „сините“.

Актуелниот европски шампион е подготвен во зимскиот преоден рок да понуди 50 милиони евра за Азар, додека првиот човек на Реал Мадрид бара 10 милиони евра повеќе.

Еден Азар во Реал Мадрид дојде во 2019 година во трансфер вреден 105 милиони евра откако претходно седум години настапуваше токму за Челси.

Азар не ги оправда вложените средства во него бидејќи најголем дел од времето беше повреден и за две години одигра само 37 наптревари за Реал Мадрид на кои постигна само четири гола.

Видео на денот