АББА: Што правеа членовите на бендот овие 20 години?

АББА

АББА е најголемата шведска поп група и еден од најпопуларните бендови во историјата. Тие работат заедно од 1972 година, кога имаа дваесет години. Имаат продадено над 380 милиони албуми и синглови ширум светот и се победници на Евровизија во 1974 година со нивниот голем хит „Ватерло“ пред да продолжат да уживаат во светскиот успех.

Бендот го доби името по членовите на групата Агнета Фелтског, Бјорн Улвеус, Бени Андерсон и Ани-Фрид Лингстад

Бени и Ани-Фрид се венчаа помеѓу 1978 и 1980 година, а Бјорн и Агнета се венчаа во 1971 година, но се разведоа во 1979 година. Тие имаат син и ќерка заедно.

Агнета Фелтског

Агнета продолжи да доживува успех како соло изведувач по разделбата на бендот со три хит албуми, но потоа се појави на насловните страници од погрешни причини. Два раскинати брака, страшна сообраќајна несреќа во 1983 година, самоубиство на нејзината мајка во 1994 година и како мета на демначи таа се повлече од јавниот живот од 1989 до 2004 година. Фелтског моментално живее во предградие на Стокхолм на фарма.

Ани-Фрид Лингштад

Фрида, како што е позната, имаше голем меѓународен успех по АББА со нејзиниот прв албум продаден во повеќе од 1,5 милиони тираж.

Се омажи за принцот Хајнрих Руцо Рејс фон Плаун во 1992 година, но тој почина од лимфома во 1999 година на само 49 години-една година откако таа трагично ја загуби ќерката Лис-Лоте во сообраќајна несреќа. Наводно, Ани-Фрид го наследила богатството на фон Плаун и се смета дека има 75 милиони фунти. Таа моментално живее во Швајцарија со нејзиниот партнер, Хенри Смит, 5-ти висконт Хамблден.

Бени Андерсон и Бјорн Улвеус

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Benny Andersson (@bennyandersson_)

Бени и Бјорн продолжија да работат заедно по АББА.

Двојката заедно соработуваше на мјузиклот „Шах“, пред да го напише „Мама Миа!“ – мјузиклот што беше премиерно прикажан на „Вест Енд“ во 1999 година.

Бени се ожени повторно и доби син. Бјорн исто така се ожени повторно и има две ќерки. Бјорн живее во Шведска со Лена, неговата сопруга од 35 години, и се верува дека вреди најмалку 90 милиони фунти. Бени е најбогатиот од групата – наводно, вреден 100 милиони фунти.

Групата продолжи да има меѓународен успех по разделбата со „АББА Голд“, објавен во 1992 година, продавајќи речиси 30 милиони изданија ширум светот и мјузиклот „Мама Миа!“ заработи околу 2 милијарди долари од своето деби.

Извор: „The Sun“

Видео на денот