Абазовиќ: Ова се „породилните болки“ на демократијата

Тој повика на ублажување на тензиите, на мир и истакна дека треба да се почитуваат основните универзални човечки принципи, на љубов и разбирање и избегнување на сите провокации.

Лидерот на црногорската коалиција „Црно на бело” Дритан Абазовиќ денеска апелираше до граѓаните на Плевље, по вчерашните немири во овој град, дека нема причина за конфликти и дека секој треба да се обиде да испрати силна порака за толеранција.

Плевље, како и Црна Гора, е дом на сите црногорски граѓани и никој од чесните и честити луѓе во нашата земја не треба да се плаши од било кого, кажа тој.

-Единствениот страв во оваа земја треба да го имаат луѓето кои го прекршиле законот, нагласи Абазовиќ, додавајќи дека нема потреба никој да се чувствува загрозен.

Тој повика на ублажување на тензиите, на мир и истакна дека треба да се почитуваат основните универзални човечки принципи, на љубов и разбирање и избегнување на сите провокации.

Прочитајте и...  Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Абазовиќ во Плевље повтори дека не треба да се прават нереди и на граѓаните им порача: „Ако славете, славете со семејствата”.

Тој уште кажа дека во Црна Гора има ниско ниво на политичка култура и дека сето ова се породилните болки на демократијата и дека се надева дека секоја следна промена ќе мине полесно и без поголеми проблеми.

Во овој момент сите погледи се вперени во црногорскиот политичар Дритан Абазовиќ, кој и донесе на опозицијата историска предност – можноста за формирање влада во која нема да биде ДПС, по цели 30 години, односно да го турне во опозиција Мило Ѓукаковиќ.

Поврзани вести

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Пленковиќ во самоизолација: Сопругата на хрватскиот премиер позитивна на ковид-19

Слободен печат

Најмалку 37 полицајци повредени во судирите со демонстрантите во Париз (ВИДЕО)

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian