Абас покренува иницијатива за воспоставување меѓународна заштита за Палестинците

Махмуд Абас/ фото: МИА

 Палестинскиот претседател Махмуд Абас планира следниот месец да покрене иницијатива за обезбедување меѓународна заштита на Палестинците од израелски напади и кршење на палестинските права и слободи, јавува Анадолија.

Портпаролот на Кабинетот на палестинскиот претседател Набил Абу Рудеине за палестинското радио изјави дека Абас ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации со информации за иницијатива со цел обезбедување меѓународна заштита за палестинскиот народ и нивната борба за независна палестинска држава со главен град Источен Ерусалим и нејзините граници од 1967 година.

Видео на денот