16 C
Скопје

АБА2: МЗТ Скопје триумфираше против Широки Бријег

Денеска македонскиот кошаркарски шампион во рамките од осмото коло во АБА2 лигата ја забележа шестата победа сезонава, откако на домашен терен со 83:71 (25:18, 16:13, 24:18, 18:22) триумфираше против Широки Бријег.

Во победничките редови за популарните „штркови“ доминираа Џ. Хиндс со 17 поени (шест асистенции), а по 13 поени А. Магдевски (по шест скокови и асистенции) и Д. Стојановски (пет скокови).

На спротивната страна за босанскиот претставник по 13 поени имаа М. Дрежњак (четири скокови) и Ј. Батиниќ.

Играчите на тренерот Ѓорѓи Кочов моментно се на втората позиција во генералниот пласман со 14 бодови, еден помалку зад водечкиот Борац.

Во наредното коло „металците“ ќе ги одмерат силите против српскиот Динамик на гостински терен, дуел кој ќе се одигра на 28 ноември.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар