20.8 C
Скопје

АБА Лига: Селекторот на кошаркарите ја растури Ц. Звезда и обезбеди мајсторка

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Драган Бајиќ кој ја предводи и екипата на Игокеа, оствари голема победа во плеј-офот во АБА Лигата против Црвена Звезда.
Игокеа славеше со 81:68 и израмни на 1:1 во победи во полуфиналната серија, а со тоа се избори за мајсторка која ќе одлучијај кој ќе игра во финалето.

Бајиќ одлично ја постави тактиката, неговите кошаркари одиграа фантастично во одбраната, ги запреа најдобрите играчи на Црвена звезда, Лојд и Волден, и „црвено-белите“ ги оставија на само 31 постигнат поен во првото полувреме што беше одлична најава за победата. Предноста од 14 поени на полувремето (45:31) кошаркарите на Игокеа ја одржуваа до крајот на натпреварот и на крајот славеа со конечни 81:68 со што се изборија за мајсторка која ќе се игра за четири дена.
Клемонс со 18 поени и Атиќ со 17 беа најдобри кај Игокеа, додека во редовите на Црвена звезда се истакна Добриќ со 17 постигнати поени.

Поврзани вести

ВИДЕО: Не издржаа, се истепаа англиските и шкотските фанови

Слободен печат

Храбрата Шкотска и зеде бод на Англија

Слободен печат

Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

Слободен печат

Ѓоковиќ го продаде станот во Мајами за шест милиони долари

Слободен печат

ФОТО: Фудбалерите го „сефтосаа“ теренот на „Јохан Кројф“ арената

Слободен печат

Навивачите на Парма не му простуваат на Буфон: Си замина како платеник, сега не може да се вратиш како херој

Слободен печат

Остави Коментар