-1 C
Скопје

АБА лига: МЗТ Скопје во група со Црвена звезда

Јуниорската екипа на МЗТ Скопје Аеродром од утре до недела, во Задар, како единствен тим од АБА2 што доби покана за учество, ќе настапи на полуфиналниот турнир од АБА У19-лигата и тоа во исклучително силна група, заедно со Црвена звезда, Цедевита Олимпија, Копер Приморска, Морнар и тимот на домаќинот.

Двете најдобро пласирани од овој состав, заедно со првопласираните од групата што ќе се игра во Белград, а во која ќе се појават Партизан, Будуќност, Мега, Игокеа, Крка и Цибона, ќе се најдат на финалниот турнир следната година, за кој домаќинот дополнително ќе биде одреден.

„Сино-белите таленти“ отпатуваа со надеж достојно да го претстават клубот и македонската кошарка во целост, со желба за надигрување, но и собирање драгоцено искуство во пресметките со најталентираните на реномираните тимови од регионот.

Прочитајте и...  Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Најголем дел од нашиот тим го сочинуваат играчи кои настапуваат за МЗТ Скопје УНИ Банка во Првата лига, а екипата ќе биде предводена од Горан Крстевски. Во составот за турнирот во Задар се најдоа: Андреј Андоновски, Никола Арсиќ, Виктор Исајловски, Никола Кацарски, Суад Карталовиќ, Теодор Милевски, Дарио Митевски, Никола Орлов, Виктор Ташоски, Славко Трајковски, Марко Величковски и првотимецот Љубиша Димитровски.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

ЧЕТВРТОК (28 ноември)

МЗТ Скопје Аеродром – Морнар (18 часот)

ПЕТОК (29 ноември)

МЗТ Скопје Аеродром – Задар (11.45 часот)

МЗТ Скопје Аеродром – Ц. Звезда (20.15 часот)

САБОТА (30 ноември)

МЗТ Скопје Аеродром – Цедевита Олимпија (11.45 часот)

НЕДЕЛА (1 декември)

МЗТ Скопје Аеродром – Копер Приморска (11.45 часот)

Прочитајте и...  УЕФА не отстапува од својата идеја, ЕП да се игра во 12 градови

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар