А1 Македонија: Дигитализацијата ќе биде од големо значење за бизнис секторот

На тема „Дигитализирај го твојот бизнис: Обликувај ја иднината! Европските искуства во Македонија“, денес А1 Македонија беше домаќин на А1 Дигитална конференција 2019, на која бизнис-заедницата имаше можност да ги слушне најновите трендови во дигиталната индустрија и понудата на А1 во дигитални и ИКТ-решенија.

Како домаќин на настанот, конференцијата ја отвори извршниот директор на А1 Македонија, Мислав Галер, кој уште еднаш ја потенцираше визијата на А1 Македонија да биде партнер во дигитализацијата на македонското општество и да го поттикне дигиталниот начин на живеење.

фото: Слободен печат

– Ние сме многу задоволни што сме домаќини на оваа конференција и како што кажавме во процесот на нашето ребрендирање, ние сме тука да им помогнеме на нашите клиенти и да го дигитализираме македонскиот пазар. Многу сум задоволен што тука ја имаме нашата „сестрнска компанија“ – А1 Дигитал која ќе ни помогне низ овој процес. Всушност ова е еден од првите чекори кој ние ќе го превземеме и ќе го имплементираме преку вистински примери од европските пазари, а тие ќе ни помогнат за трансформација на бизнисите и ние сме задоволни што токму со ова започнуваме тука да дејствуваме – изјави за медиумите, извршниот директор на А1 Македонија, Мислав Галер.

Прочитајте и...  НАТО на вонредни консултации по барање на Турција поради ситуацијата во Сирија

На новинарско прашање, што ќе значи дигитализацијата на бизнисот и како ќе им го олесни начинот на работа на бизнисмените, тој одговори:

– Тоа значи неопходна промена. Дека тие ќе мораат да направат промени и колку поскоро ќе го направат тоа, тие ќе бидат еден чекор понапред од конкуренцијата. Во принцип постојат низа платформи за промена на моделите за работа, за што се говори во бизнис-круговите кои им помагаат да бидат поконкурентни и да се промени системот за функционирање.

Гости говорници на оваа конференција беа врвните експерти од А1 Дигитал од Австрија, д-р Елизабета Кастаљони, генерален директор на А1 Дигитал, која се осврна на историјата и услугите на компанијата; Францис Цеперо, директор на вертикални решенија на пазарот, кој зборуваше на тема како да се изградат поврзани производи; Матијас Нобауер, директор на „клауд“ и ИТ-услуги, кој го претстави Егзоскејл (Exoscale) – „клауд-решението“ на А1 Дигитал, и Александар Прол, раководител на одделот за комерцијален менаџмент во областа на безбедноста, кој ги претстави успешните приказни за „клауд-решенијата“ и решенијата за безбедност, како и домашните, Иво Пауновски, раководител на одделот за ИКТ и партнерство, кој зборуваше за програмата „Клауд Маркет Плејс“ („Cloud Market Place“), и Јана Дурнева, која како менаџер за дигитална трансформација го модерираше настанот.

Прочитајте и...  Мицкоски ги отфрли обвинувањата дека лобирал Македонија да не добие датум за преговори со ЕУ

Д-р Елизабета Кастаљони, генерален директор на А1 Дигитал, која инаку има долгогодишно искуство на високи меѓународни раководни позиции во технологијата, медиумите и телекомуникациските индустрии, пред присутните ги претстави услугите и продуктите што ги нуди А1 Дигитал, но даде осврт и на А1 Дигитал како компанија што опслужува приближно 930 мали и средни бизниси во имплементацијата на специфични решенија за нивните индустрии на повеќе од 12 пазари ширум светот.

– Многу сум среќна што сум тука и што можам да работам со А1 Македонија, поточно да го пренесам моето знаење. Ова е во врска со унија на различни интернационални компании, со различни експертизи и од различни земји со што им се помага на бизнис-клиентите да бидат поуспешни, како да се водат низ дигиталната трансформација и како да работат со локалните огранизации, а ние сме тука да ги добијат тие бенефиции. Дигиталната трансфорамација е нешто што се случува во светот, па затоа има големи можности за сите клиенти, како во Македонија, не само на локалниот пазар, туку и на светските пазари за да бидат поврзани со клиентите и да бидат во можност да пронајдат нови – потенцираше генералниот директор на А1 Дигитал, д-р Елизабета Кастељони.

Прочитајте и...  Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Во рамките на конференцијата беа организирани и посебни презентации на проекти во доменот на „вештачка интелигенција“, „интернет на нештата“ и слично, на кои посетителите имаа можност одблизу да се запознаат со работата на А1 Дигитал и софистицираните решенија и дигитални технологии што ги нуди.

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција