Search Results for: скопје

Вести Скопје Слајдер

Скопје: За една недела отстранети 218 непрописно паркирани возила

Слободен печат
Во текот на изминатата недела подигнати се 218 возила од јавните површини со специјалните возила пајак, соопшти Град Скопје. Од вкупниот број непрописно паркирани и...
Вести Македонија Скопје Слајдер

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

В. Т.
Попладнево активисти на скопскиот органок при глобалното движење за климатска правда „Fridays For Future“ организираа нова герила акција, овој пат пред Министерството за животна средина...
Хроника

Девојче од Косово пријавено за исчезнато во Скопје

Слободен печат
Девојче од Косово со привремен престој во Скопје, вчера утрото е пријавено за исчезнато, информира МВР во дневниот билтен. -На 20.02.2020 во 09.30 часот во...
Вести Економија

Ангеловска и Деспотовски со предлог да се формира регионален ФИТР со седиште во Скопје

МИА
Основање регионален фонд што ќе работи по примерот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) е предлог што министерката за финансии Нина Ангеловска и...
Ви Препорачуваме Забава Култура Магазин

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Доброутро сончеви скопјани што секаде со вас носите сонце, и вам накострешени скопјани што секаде со вас носите костреши. Како сте денес? Што ви е...
Вести Скопје

Посебен сообраќаен режим пред Задушница во Скопје

МИА Агенција
ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница денеска и утре воведува дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителен број автобуси...
Вести Скопје

Само пет пријави од граѓаните за огнови на отворено минатата недела во Скопје

МИА Агенција
Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје во периодот од 13 до 19 февруари на телефонскиот број 193, кој е дел од кампањата „Пријави оган...
Спорт Фудбал

Косовските навивачи се спремни, европскиот сон нема да застане во Скопје!

Слободен печат
Иако остана уште нешто повеќе од еден месец до полуфиналниот меч од Лигата на нации за пласман на ЕП 2020 меѓу Македонија и Косово на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Македонија по 30 години ги виде „децата фантоми“: Девојче од Скопје се родило без идентитет и умрело без идентитет

Мирослава Бурнс
Девојче од Скопје се родило без идентитет и умрело на петгодишна возраст без идентитет. Мајката работела, па го оставила девојчето кај пријатели да ја причуваат,...