9 лаги за здравјето и исхраната во кои не треба да верувате – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

9 лаги за здравјето и исхраната во кои не треба да верувате

Ова се најголемите митови поврзани за исхраната и здравјето, па затоа прочитајте ги и запомнете дека тие воопшто не се точни.

Овие митови ве спречуваат да го изградите телото кое од секогаш сте го сакале…

Научниот центар за здравје во Тексас A&M ги истражуваше најголемите митови, во кои луѓето во САД веруваат, а исто така и оние во целиот свет кога станува збор за исхраната.

Ова се најчестите заблуди за здравјето и исхраната, во кои треба да престанете да верувате:

1. Десертите кои не содржат глутен се поздрави

2. Намирниците кои не содржат шеќер и масти водат кон тело без масти

3. Јаглените хидрати ве прават дебели

4. Здравата храна е многу поскапа

5. Ќе се здебелите ако јадете доцна навечер

6. Постот е важен за чистење на организмот

7. Енергетските плочки се добри за слабеење

8. Ќе ослабете доколку дневно пиете 3 литри вода притоа не е важно што јадете

9. Јаглехидратите се лоши а вашето тело, треба да јадете само протеини

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close