80% од руските војници од границата со Финска префрлени во Украина

Photo: Yle magazine

Русија распореди најголем дел од својата војска и опрема, која беше концентрирана на границата со Финска, во Украина.

Ваквата информација ја сподели висок извор во финското разузнавање.

„Русија ги плаши земјите на НАТО со Третата светска војна, но барем во близина на Финска, се чини дека не се подготвува за војување“, се вели во неговата изјава.

Објавените сателитски снимки покажуваат дека гарнизоните и воените бази на руските копнени сили во близина на финската граница се во основа празни.

„Во просек, 80 отсто од опремата и војниците се прераспоредени во војната во Украина“, велат финските разузнавачи.

Во некои бази, застарената опрема беше главно оставена околу просториите.

Сега во некои гарнизони остана петтина од персоналот, во други уште помалку.

„Понекогаш се изведуваат вежби, така што бројот на персонал варира во зависност од ситуацијата“, вели разузнавачкиот извор.

Во исто време, речиси целата воена опрема е веќе отстранета од базите лоцирани во близина на границата со Финска.

„Според нашите стандарди, тоа е прилично лоша опрема, но според руските стандарди, таа сепак може да биде соодветна“, велат во Финска.

Во исто време, поранешниот руски министер за одбрана Сергеј Шојгу неодамна најави зајакнување на новоформираниот воен округ Ленинград со воведување нови формации.

Во Карелија беше создадена посебна ракетна бригада опремена со системи Искандер-М.

Русија, исто така, распореди стационарни балони во Карелија со специјална опрема за следење на границата со Финска.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот