78 земји на Самитот за мир се согласија дека територијалниот интегритет на Украина мора да биде основа на секој мир

Швајцарското знаме е изложено меѓу знамињата на другите земји за време на пленарната сесија на Самитот/EPA/EFE

Организаторите на конференцијата во Бургенсток за Украина ги отстранија Јордан и Ирак од првичната листа на потписници на последната декларација на конференцијата, со што нивниот број се намали на 78, објави „ТАСС“.

Причините за овие измени на списокот се уште не се образложени.

Други земји кои не го поддржаа финалниот документ се Ерменија, Бразил, Светата столица, Индија, Индонезија, Колумбија, Мексико, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Тајланд и Јужна Африка.

Конференцијата се одржа на 15 и 16 јуни. Нејзините клучни теми вклучуваа нуклеарна и прехранбена безбедност, безбедна навигација и размена на затвореници. Според официјалниот список на учесници од 14 јуни, на конференцијата учествуваа 100 земји. Русија не беше поканета. Не учествуваа ниту Азербејџан, Белорусија, Венецуела, Египет, Иран, Казахстан, Киргистан, Кина, Куба, Пакистан, Таџикистан, Туркменистан, Узбекистан и Етиопија.

Во последната декларација на конференцијата се инсистираше на тоа дека „украинските нуклеарни централи и инсталации, вклучително и нуклеарната централа Запорожје, мора да работат безбедно и под целосна суверена контрола на Украина и во согласност со принципите на МААЕ и под нејзин надзор“. Исто така, се нагласува дека „секаква закана или употреба на нуклеарно оружје во контекст на тековната војна против Украина е недозволива“.

Освен тоа, според извештајот, за да се има безбедност на храната, „критична е бесплатната, целосна и безбедна комерцијална пловидба, како и пристапот до поморските пристаништа во Црното и Азовското Море“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот