75 отсто од важните одлуки за семејството ги носат жените

Интересно ново истражување потврдува колку е важна позицијата на жената во семејството. Истражувачите велат дека три четвртини од сите важни одлуки во семејството ги носат жените. 

Жените редовно одлучуваат што ќе се јаде дома, дали и кога парот ќе има деца, кога ќе се оди на одмор и како се трошат парите. Од друга страна, мажот најчесто носи одлуки за тоа каков автомобил ќе има семејството и што ќе се гледа на телевизија, велат податоците од истражувањето.

Според истражувањето, жените секојдневно носат поголеми одлуки од мажите. Претставниците на понежниот пол се бават со тоа како нивниот партнер ќе го користи слободното време и кога ќе оди на спиење, а одлучуваат и колкава ќе биде температурата во домот.

За да дојдат до овие податоци, истражувачите анкетирале 3.000 двојки.

– Изгледа дека мажите веќе не се глава на семејството и за тоа и самите се свесни, изјавил Лари Фајт, претставник на компанијата која го финансирала истражувањето и додал дека и самите се изненадени од искреноста на мажите кои признале дека токму нивната партнерка носи поголем дел од одлуките.

Прочитајте и...  Ова се 5-те најчести лаги кои жените ги користат во кревет!

Шест од дест мажи признале дека нивната партнерка има целосна контрола за тоа кога и колку често парот ќе има сексуален однос.

Жените не само што се задолжени за сите работи во домаќинството, туку тие носат одлуки речиси за сè што е поврзано со нивните деца, од тоа како ќе се викаат, па до тоа каква облека ќе носат.

Истражувањето открило и дека жените користат различни трикови за да ги убедат своите партнери да биде по нивно. Најчести користени „техники“ се флерувањето и облекувањето секси облека.

Мажите пак, од друга страна, кога сакаат својата партнерка да ја убедат и да ја натераат да биде по нивно, најчесто купуваат чоколадо или други слатки.

Прочитајте и...  Виц на денот - Диџеј

Прочитај повеќе

Се соблече најзгодната девојка од групата „Hurricane“ и го запали Инстаграм! (ФОТО)

Слободен Печат

Елена Ристеска со нова песна посветена за својот покоен татко, но и реклама за „ЕРА“

Слободен Печат

Брена и оваа година покажа топ линија во бикини: Пејачката со јахтата плови околу Европа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Карлеуша ја освои Анталија: Пејачката повторно изненади со изборот на бикини! (ФОТО)

Слободен Печат

Ева Лонгорија има 45 години, дете и тело од соништата: Актерката се пофали со фигурата (ФОТО)

Слободен Печат

Норт Вест одлучи со кого ќе живее: Семејството Кардашијан во турбулентен период!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата модна блогерка ја покажа својата неверојатна фигура во спортско издание! (ФОТО)

Слободен Печат

Млади, згодни, пеат-растураат: Овие македонски пејачки се иднината на нашата естрада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Анастасија Ражнатовиќ едвај чека прилика да се разголи: Погледнете во какво бикини позира! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова се 5-те најчести лаги кои жените ги користат во кревет!

Слободен Печат

„Брена ми е пријателка, Цеца не е во таа група“: Здравко Чолиќ откри што мисли за колешките… (ФОТО)

Васко Спасоски

Од танцот на пејачката Едита нема да ви биде добро: Таа го спушти телефонот подолу и … (ВИДЕО)

Васко Спасоски