-4 C
Скопје

75 отсто од важните одлуки за семејството ги носат жените

Интересно ново истражување потврдува колку е важна позицијата на жената во семејството. Истражувачите велат дека три четвртини од сите важни одлуки во семејството ги носат жените. 

Жените редовно одлучуваат што ќе се јаде дома, дали и кога парот ќе има деца, кога ќе се оди на одмор и како се трошат парите. Од друга страна, мажот најчесто носи одлуки за тоа каков автомобил ќе има семејството и што ќе се гледа на телевизија, велат податоците од истражувањето.

Според истражувањето, жените секојдневно носат поголеми одлуки од мажите. Претставниците на понежниот пол се бават со тоа како нивниот партнер ќе го користи слободното време и кога ќе оди на спиење, а одлучуваат и колкава ќе биде температурата во домот.

За да дојдат до овие податоци, истражувачите анкетирале 3.000 двојки.

– Изгледа дека мажите веќе не се глава на семејството и за тоа и самите се свесни, изјавил Лари Фајт, претставник на компанијата која го финансирала истражувањето и додал дека и самите се изненадени од искреноста на мажите кои признале дека токму нивната партнерка носи поголем дел од одлуките.

Прочитајте и...  Бен Афлек нема среќа во љубовта: По едногодишната врска убавата Ана го остави актерот

Шест од дест мажи признале дека нивната партнерка има целосна контрола за тоа кога и колку често парот ќе има сексуален однос.

Жените не само што се задолжени за сите работи во домаќинството, туку тие носат одлуки речиси за сè што е поврзано со нивните деца, од тоа како ќе се викаат, па до тоа каква облека ќе носат.

Истражувањето открило и дека жените користат различни трикови за да ги убедат своите партнери да биде по нивно. Најчести користени „техники“ се флерувањето и облекувањето секси облека.

Мажите пак, од друга страна, кога сакаат својата партнерка да ја убедат и да ја натераат да биде по нивно, најчесто купуваат чоколадо или други слатки.

Прочитајте и...  ФОТО | Легендарната актерка наполни 99 години: Мажите за мене секогаш беа хоби, иако тие не го знаеа тоа!

Поврзани вести

Нова теорија на смртта на „кралот на рокенролот“: Елвис Присли не умрел од предозирање со дрога, го убила повреда стара 10 години

Слободен печат

Го прашале Френк Синатра како да постапите со луѓето кои ќе ве повредат: Неговиот одговор е најдоброто нешто што ќе го слушнете!

Слободен печат

Лиам Нисон се откажува од акционите филмови

Слободен печат

Синот на славниот супермодел Стефани Сејмур почина на 24 години

Слободен Печат

ВИДЕО | На 15 години имал мустаќи: Двејн Џонсон го претстави тизер трејлерот од автобиографската комедија „Young Rock“

Слободен печат

ФОТО | Легендарната актерка наполни 99 години: Мажите за мене секогаш беа хоби, иако тие не го знаеа тоа!

Слободен печат

Остави Коментар