75 години од смртта на Хитлер: Го отрул кучето, се оженил со Ева Браун, а еден ден подоцна се самоубил (ФОТО)

На денешен ден, пред точно 75 години, нацистичкиот лидер и една од најомразените личности во историјата, Адолф Хитлер, се самоубил во бункер само два дена откако неговиот сојузник Бенито Мусолини бил застрелан во италијанско село.

Западните сојузници биле на неколку дена од повторно заземање на Европа, Полска била во рацете на Црвената армија, Берлин под немилосрдна опсада, а Фирерот бил принуден да се откаже од замислата за воспоставување империја.

Profimedia

Хитлер пукал од пиштол „Валтер ПП (7,65мм)“, а починал и под дејство на цијанид.

Сопругата на Хитлер, Ева Браун, со која се оженил еден ден претходно, ги следела неговите чекори, осигурувајќи се дека никој од нив нема да се соочи со Русите или ќе одговара за злосторствата кои под негово раководство ги извршил Третиот рајх.

Прочитајте и...  Виц на денот: Теписи
Profimedia

Хитлер, Ева Браун, министерот за пропаганда Јосеф Гебелс, неговата сопруга Магда и нивните шест деца, плус членови на верниот круг на партијата и персоналот, престојувале во бункерот од 16 јануари, бидејќи моќната германска армија била на работ на колапс.

Секој нареден ден донесувал нови вести за напредокот на Британците и Американците на територијата која била окупирана од нацистите.

Profimedia

До 16 април, Русите стигнале и ја започнале битката за Берлин, донесувајќи 2,5 милиони луѓе и 6.525 тенкови на прагот на третиот најголем град на светот, на три фронта командувани од Жуков, Конев и Рукосовски. Исцрпените нацисти биле бројчано петпати помалку и без надеж дека ќе го одбранат градот.

Хитлер последен пат се појавил „над земјата“ на 20 април за да го пренесе Железниот крст на членовите на хитлеровата младината. Тоа било на неговиот 56-ти роденден.

Прочитајте и...  Сопругата на Хју Џекмен одговори на гласините дека актерот е хомосексуалец: Оддамна го знам тоа за него!
Profimedia

На 22 април, според тврдењата на многу историчари, доживеал целосен нервен слом, откако се уверил во сигурен пораз, односно кога дознал дека Феликс Штајнер ја прекршил директната наредба.

Одредот на Штајнер добил задача да ги нападне силите на Жуков што го опколиле градот од север, бидејќи деветтата германска армија предводена од Теодор Бусе, се приближувала од југ. Штајнер ги одбил нереалните команди, очекувајќи масакр на неговите изморени сили.

Profimedia

Истиот ден, Хитлер, наводно, разговарал со лекарот Вернер Хас, кој умирал од туберкулоза и кој наводно му предложил отров и пиштол како најдобар метод за самоубиство.

Следните денови, руските напади продолжиле и телефонските линии биле прекинати.

Во раните утрински часови на 29 април, кратко време откако го отрул своето сакано куче Блонид и им дал цијанид на неговите секретари, Хитлер се оженил со Ева Браун на церемонија по која го напишал својот тестамент.

Прочитајте и...  Котев Ксенија со новата колекција Rebirth на Моден викенд Скопје

Остатокот од денот го поминал давајќи ги последните наредби за уништување на документи.

Телата на Адолф Хитлер и Ева Браун биле пронајдени во 15.30 часот на 30 април 1945 година на крвав тросед.

Поврзани вести

Телохранителот ја обвини Крис Џенер за сексуално вознемирување

Слободен печат

Се возеа заедно во „бесен“ автомобил: Дара Бубамара повеќе не го крие 21-годишниот бизнисмен! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Маските и визирите задолжителни – Еве како изгледа снимањето на филмовите за време на коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Анџелина му се осветува на Бред Пит – Не му дозволува да ги види децата

Слободен печат

Каролина Гочева во бикини на 1 октомври: Македонското девојче ужива на плажа! (ФОТО)

Слободен Печат

Не е лесно да си „швалер“: Овој човек мораше да скока преку тераси за да спаси жива глава! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Поврзани вести

Новата колекција на францускиот бренд Кензо инспирирана од „Медена земја“

Слободен Печат

Меган Фокс по разводот повторно среќно вљубена

Слободен Печат

Популарната Сузана Спасовска стана баба: Погледнете какво име доби нејзината внука!

Васко Спасоски

AC/DC повторно заедно, веста за враќањето ја објавија во весниците (ФОТО)

Слободен печат

Струмичката ММА борачка Нина и нејзината свршеница добија ќерка (ФОТО)

Слободен Печат

Мустафа Сандал и Емина Јаховиќ се во војна: Поранешните сопружници се „фатија“ поради новото момче на пејачката! (ФОТО)

Васко Спасоски