7 зачини и билки за успешна борба против ракот

Благодарение на нивните антиоксидантни дејства, зачините како нане, чили пиперките, лук и ѓумбирот докажано дејствуваат како превенција, но исто така помагаат во лекувањето на пациентите со рак.

Ѓумбир

Ѓумбирот е стар народен лек кој традиционално го користат жителите на северозападна Европа, а се почесто се користи и во нашата земја. Со него се лечат бројни здравствени проблеми, од настинки до запек, а може да се користи сушен или свеж. Истражувањата покажуваат дека ѓумбирот дејствува противвоспалително и е одлична превенција против рак на белите дробови и дигестивниот систем, а често се користи и по хемотерапијата, бидејќи ги намалува мачнините и во комбинација со медот го зајакнува имунитет.

Рузмаринот го враќа апетитот

Рузмаринот е традиционален медитерански зачин и е одличен извор на антиоксиданси. Тој најчесто се додава во супи, сосови со домати и печено месо. Одличен сојузник е во детоксикација на организмот и може да се користи како чај. Ја стимулира работата на црниот дроб, а тој ги исфрла токсините од телото, па е превенција во настанокот на рак на црниот дроб, бубрезите и панкреасот. Го стимулира апетитот и помага при повторното враќање на физичката сила кај третманот при лекување на ракот.

Прочитајте и...  Најстариот син на Дејвид и Викторија Бекам се вери со прекрасната актерка Никола Пелц! (ФОТО)

Куркума како превенција од рак на дојка

Куркумата е природен антисептик кој доаѓа од Далечниот Исток, а со векови се користи како помош за лекување и дезинфекција на рани и лекување на ревматизам. Неодамнешните студии покажаа дека куркумата го забавува развојот на мултиплекс склерозата, а исто така делува како превенција од рак на простата, рак на дојка, меланоми и леукемија. Помага во прочистување на крвта од токсини, може да дејствува заедно со лекови, па се советува нејзина употреба после хемотерапија, а не за време на истата.

Чили го забавува растот на клетките на ракот

Чили пиперката, каенската пиперка и фефероните спаѓаат во родот на лути пиперки богати со капсаицин. Тие делуваат антивоспалително, го поттикнуваат здравото варење и го спречуваат формирањето на полипи во цревната слузница. Покрај тоа, студиите покажуваат дека луѓето кои редовно користат чили ретко страдаат од рак на простата. Пиперките се богати со витамини А и Ц, тие го јакнат имунолошкиот систем и го спречуваат растот на клетките на ракот.

Прочитајте и...  Едно од најскандалозните интервјуа во Холивуд: Вил Смит и Џејда Пикет Смит јавно разговараа за неверството! (ВИДЕО)

Лук за спречување на рак на бели дробови

Лук исто така е наречен и природен антибиотик, а од античките времиња се користи за лекување и превенција на здравствени проблеми. Студиите потврдија дека луѓето кои јадат редовно лук имаат помал ризик од канцерогени процеси во телото, а тој е особено корисен во спречување на рак на белите дробови и ракот на дојка.

Нане за закрепнување по зрачење

Чајот од нане се користи со векови за ослободување од грчеви, проблеми при варењето и дијареа, а сега е познато дека помага во третманот на нервозно дебело црево и ја спречува појавата на рак на дигестивниот систем. Нането смирува и гастритис, но исто така ја зајакнува слузницата на желудникот, па таа станува поотпорна на настанување на чирови. По терапијата со зрачење, чајот од нане се користи за да го забрза закрепнувањето на организмот.

Прочитајте и...  Забележана интересна промена кај Меган Маркл: Ова е новата омилена боја на војвотката која испраќа силна порака! (ВИДЕО)

Kамилицаta ја спасува слузницата

Камилицата, која најчесто се користи во чаевите е најдобро позната по своите смирувачки ефекти, па се користи како помош за успивање и ублажување на грчеви. Редовното пиење камилицата ја балансира pH вредноста на телото и го намалува ризикот од сите видови на рак, а е многу корисна за лекување на рани во устата по третман за лекување на рак на јазикот и грлото.

Прочитај повеќе

Која е разликата меѓу парфем, тоалетна и колонска вода?

Слободен печат

Многумина велат дека не успеала да го преболи Винсент Касел: Моника Белучи откри како изгледал нивниот брачен живот

Слободен печат

За што се можете да го употребите шампонот за коса?

Слободен печат

„Смета дека парите може подобро да се потрошат“ – Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!

Слободен печат

Најуникатниот рибен ресторан на светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Танди Њутн го прокоментира односот со Ток Круз: Беше доминантен и се плашев од него на снимањата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Домаќински муабети: Трикови кои мора да ги знае секоја домаќинка – Како правилно да ја солиме храната?

Слободен печат

Доколку му го правите ова на средството за дезинфекција, тоа станува неефикасно и залудно го користите!

Слободен печат

Хороскоп за 12 јули, недела – Одмарајте и релаксирајте се, сите обврски може да почекаат до утре

Слободен печат

Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

Песната која беше најголемиот летен хит на Европа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Едно од најскандалозните интервјуа во Холивуд: Вил Смит и Џејда Пикет Смит јавно разговараа за неверството! (ВИДЕО)

Слободен Печат