Седум трикови при купување од супермаркет кои ќе ви заштедат многу пари

супермаркет
Фото: Pexels / Kevin Malik

Овие денови сите бараме начини да се справиме со зголемените цени на основните производи и почнуваме да размислуваме надвор од рамката кога станува збор за тоа како планираме, купуваме и готвиме дома.

„Има многу алатки за следење колку трошиме на храна, но никој не следи колку храна (а со тоа и пари) фрламе“, вели Бен Ебрел, готвач и ко-основач на ЈуТјуб каналот „Sorted Food“.

Апликациите за планирање оброци како Sorted’s Sidekick им помагаат на луѓето да почнат да размислуваат како професионален готвач кој води ресторан дома, да заработуваат, да служат вкусна храна, да трошат помалку и да го намалат фрлањето храна, пишува Independence.

„Дури и со најдобри намери за планирање оброци, кога повеќето од нас одат на пазарење намирници, имаме список на состојки што ги користиме за индивидуални оброци, но тоа често значи дека завршуваме со остатоци што завршуваат во ѓубре“, вели Сортед ко-основач Џејми Спафорд.

А потрошената храна значи потрошени пари. Затоа, прочитајте неколку трикови за заштеда на пари кога планирате оброци и купување.

Не купувајте ништо што не е на списокот

Забележете дека основните работи како леб и млеко се ставаат во задниот дел од продавниците, што значи дека треба да поминете покрај сè друго за да стигнете до нив – бидете внимателни и одолејте му на искушението. Движете се само низ патеките што знаете дека ви се потребни.

Не паѓајте во стапицата со попусти

Кога поминувате покрај полиците со големи попусти, поголема е веројатноста да купите нешто што не сте планирале – обидете се да не ги гледате тие зделки, освен ако тие ставки не се во вашиот список.

Обрнете внимание на односот цена-квалитет

Поскапи/брендирани артикли се наоѓаат на полиците до нивото на очите. Затоа, погледнете наоколу за да најдете производи што се подостапни. Споредете ја и цената за килограм, за да одредите кој од нив е навистина поевтин.

Бидете внимателни со картичките за лојалност во некои маркети

Пониски цени понекогаш се достапни само за сопствениците на картички во одредени маркети. Проверете дали сте се регистрирале за тие картички за да ги добиете овие понуди. Но, бидете внимателни со понудите што ви ги испраќаат за да ве наведат да купите повеќе.

Направете план за купување

Имајте идеја што ќе готвите секој ден и купувајте ги само состојките што ви се потребни, наместо да купувате намирници и да купувате работи што изгледаат убаво или се на попуст, но всушност не ви се потребни.

Не купувајте свежа храна ако немате план што да правите со неа

Ова е моментот кога рокот на употреба може да ви биде пријател или непријател. Ако можете да си дозволите производ и имате простор да го складирате, купувајте во поголеми пакувања – долгорочно ќе ви биде поевтино. Направете повеќе отколку што ви треба и замрзнете – ќе заштедите време и пари.

Купувајте сезонски

Поевтино ќе купите сезонско овошје и зеленчук кои сега се одгледуваат и берат, а што се однесува до билките, тие не траат премногу долго, ако ги купувате во пластична амбалажа. Затоа, искористете ги брзо.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот