7 работи кои НИКОГАШ не смеете да ги јадете на празен желудник

Сите знаат дека појадокот е најважниот оброк во денот, но дали знаевте дека не смеете баш сè да јадете во утринските часови? Јогурт, чаша кафе или свеж сок од портокал – се некои од работите кои на многумина им паѓаат на ум кога ќе се спомне појадокот. За жал многу малку од луѓето се свесни за тоа кои производи треба да ги избегнуваат на празен желудник. Еве некои од нив.

1. Домати
Иако доматите се богати со витамин Ц и хранливи материи, сепак треба да се избегнуваат за време на појадокот. Танинската киселина присутна во доматите ја зголемува киселоста во желудникот и може да доведе до проблеми во него. Затоа оние кои имаат проблеми со хранопроводот и чиреви, треба да избегнуваат одредена храна од типот на цитрусни производи како што се портокал и лимон.

Прочитајте и...  Како настанала Статуата на Давид, ремек-делото на Микеланџело
домати во тегла
Фото Профимедиа

2. Газирани пијалаци
Многу луѓе мислат дека безалкохолните пијалаци можат да се консумираат во кое било време и каде било, но дали е тоа вистина? Што ако ви кажеме дека пиењето безалкохолни пијалаци на празен стомак може да предизвика надуеност или нешто уште полошо? Консумирањето премногу газирани пијалаци може да ги зголеми киселите состојби во желудникот, што пак може да биде причина за рак на хранопроводникот. Затоа размислете двапати пред да посегнете за лименката газиран сок во иднина.

3. Пециво/лесно тесто 
Без оглед на тоа дали чувствуваѕе глад веднаш штом ќе се разбудите или пак подоцна во денот, најчесто посегнувате по пециво или парче овошје. Но пецивата можеби не се најдобриот избор. Полни се со квасец, кој може да ви го изиритира желудникот.

Прочитајте и...  Филмот што ги смени Оскарите: „Паразит“ е последната голема револуција на филмската уметност

4. Зачинета храна
Јадењето зачинета храна на празен стомак ги зголемува шансите за иритација на желудникот, што може да доведе до киселини и грчеви. Зачинетата храна има силен вкус и многу лесно го забавува процесот на варење на храната. Лук, чили и ѓумбир се некои од примерите кои не се препорачливи на гладно.

5. Слатки
Шеќерот е многу лесен за варење. Но кога шеќерот ќе влезе во празен желудник, човечкото тело не може да произведе доволно количество на инсулин за да ги одржи нормалните нивоа во крвта. Покрај тоа шеќерот е храна што формира киселина што може да го наруши киселинско-алкалниот баланс. Всушност, оние со ризик од дијабетес, кои имаат висок шеќер во крвта треба да избегнуваат слатки.

Прочитајте и...  Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

6. Јогурт
Не се препорачува да се пие јогурт на празен стомак поради млечните киселини што ги содржи и затоа е најдобро да се пие 1-2 часа по оброкот.

7. Круши
Крушите содржат сурови влакна. Кога ги јадеме на празен стомак, може да им наштетиме на деликатните мукозни мембрани и да предизвикаме болки во желудникот. Препорачливо е да ги јадете со некои други зрна или овесна каша во комбинација.

Прочитај повеќе

Наши миленици: Мишо

Слободен печат

Присила Присли: Преку ден ученичка, навечер фатална жена (ФОТО)

Слободен печат

Филмот што ги смени Оскарите: „Паразит“ е последната голема револуција на филмската уметност

слободен печат

Сте се запрашале зошто скоро секогаш похуваното месо го подготвувате лошо? Ова се петте грешки што најчесто ги правите!

слободен печат

Интервју со Зеле Липовача („Дивље јагоде“): Не ми треба некоја посебна состојба за да бидам креативен

Иван Беќковиќ

Кои се обврските на сопственикот со новиот член во домот

Слободен печат

Остави Коментар

10 − осум =

Прочитај повеќе

Јогурт перничиња, прсти да излижеш (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Кариера, љубов и здравје: Дневен хороскоп за 22 февруари

Виц на денот: Цариник

Слободен печат

Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

Слободен печат

Одржувањето лична хигиена низ вековите: Старите Грци се туширале со црева, на римските аристократи робовите им ги миеле забите

Слободен Печат

Како настанала Статуата на Давид, ремек-делото на Микеланџело

слободен печат