7 чекори за добро хидрирана кожа

Фото: Промо

Додека хидрирањето на кожата бара да ѝ додадете вода, навлажнувањето на кожата подразбира додавање состојки кои ја заклучуваат водата внатре. Навлажнувањето и хидратацијата вообичано треба да одат рака под рака.

На дехидрираната кожа ѝ недостасува вода, додека на сувата кожа ѝ недостига доволно количество на себум. Сувата кожа може да биде и резултат на консумирање одредени лекови или пак заболувања. Факторите на влијание како клима, начин на живот, возраст и производите што ги нанесувате на вашата кожа може да придонесат за промена на типот на вашата кожа.

Симптоми на сува кожа: јадеж; црвенило; испукана кожа; иритирана кожа; симптоми на дехидрирана кожа; затегната и темна кожа; истакнати темни кругови и сенки околу очите; јадеж и чувство на пецкање; присуство на фини линии/брчки; сува уста; подуени очи.

Како да ја хидрирате кожата во 7 чекори

 1. Пијте соодветна количина на вода
  Првиот чекор за хидрирање на кожата е хидрирање на вашето тело. Се препорачува да пиете најмалку 8 чаши вода секој ден. Вашето тело може да бара повеќе, во зависност од вашите дневни активности и вашата тежина.
 2. Користете производи за хидратантна нега на кожата
  Доколку имате дехидрирана кожа се препорачуваат креми на база на вода. Производите што продираат низ вашата кожа и доставуваат вода се од витално значење ако имате дехидрирана кожа. Побарајте производи со следниве хидратантни состојки:

А. Хијалуронска киселина
Таа игра важна улога во хидрирање на вашата кожа и одржување на нејзината еластичност. Водоврзувачките својства на хијалуронска киселина помагаат во надополнување на вашата кожа, а исто така спречуваат рани знаци на стареење.

Б. Глицерин
Тој е популарна состојка во индустријата за убавина, има хидратантни својства кои можат да ја ослободат кожата од чувство на сувост и чешање. Ова е затоа што глицеринот е навлажнувач. Значи, работи со привлекување на влага од околината на површината на вашата кожа.

Ц. Уреа
Таа е широко користена состојка во дерматолошкиот свет, уреата ги раскинува/олабавува врските и го распаѓа закоравениот протеин, ослободувајќи ја кожата од грубост и чешање.

Д. Керамиди
Ова се состојки за надополнување на кожата, како цементот што ги поддржува тулите на зградата. Тие ја сочинуваат и поправаат бариерата на вашата кожа, што спречува губење на вода и поттикнува задржување на влажноста.

Е. Пантенол
Тоа е состојка која продира низ кожата и им дава влага на клетките. Исто така, спречува губење на меѓуклеточна вода. Ова значи дека ги подобрува функциите на кожата како бариера преку стимулирање на клетките кои ја зголемуваат истата.

 1. Избегнувајте многу жешки и долги тушеви
  Колку и да звучи контрадикторно, долго капење може да ја анулира бариерата на вашата кожа. Ова може да резултира со губење на внатрешната влагата и потребните масла, што може да ја дехидрира вашата кожа. Користењето на млака вода додека се бањате е идеално.
 2. Разгалете се со маски за лице
  Маските за лице се преполни со хидрирачки состојки. Вклучувањето на хидратантна маска за лице во вашиот дневен режим за нега на кожата ќе ја задржи вашата кожа мазна и влажна. Исто така, со ова може да се намали појавата на фини линии и темни кругови.
 3. Користете навлажнувач
  Навлажнувач може да се користи кога содржината на влага во воздухот околу вас е мала. Ова може да биде особено корисно за време на сувите зимски месеци.
 4. Кремата за сончање е задолжителна
  Нанесете крема за сончање со широк спектар за да спречите оштетување на кожата од УВА и УВБ секој пат кога ќе излезете во текот на денот. Изложеноста на сонце може да ја дехидрира вашата кожа, предизвикувајќи таа да ја изгуби влагата и да ги распадне колагенот и еластинот, кои се одговорни за нејзината цврстина и еластичност. Ова може да предизвика предвремени знаци на стареење.
 5. Јадете храна богата со вода
  Овошјето и зеленчукот не само што хидрираат, туку се корисни за вашата кожа на многу други начини. Овошјето на база на цитруси, како портокалите и лимоните, се преполни со сок и се богати со витамин Ц, што е од витално значење за одржување на текстурата на вашата кожа. Храната богата со витамин А и Б3 е исто така неопходна за подобрување на целокупното здравје на кожата.

Освен овие неколку основни секојдневни чекори, најдобар и најбрз метод да обезбедиме длабинска хидратација на кожата, особено во летниот период е со третмани на мезотерапија кои се достапни во Центарот за естетска дерматологија при Клиника „Жан Митрев“ каде што сега консултацијата е бесплатна.

Закажете го Вашиот бесплатен преглед на телефонот 02/3091484

Видео на денот